Ograniczenie zachorowań na nowotwory złośliwe przez ich wczesne wykrywanie oraz poprzez promowanie profilaktyki - to główne założenia "Narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych". Dzięki niemu zachorowalność na raka ma się zmniejszyć o ok. 10 proc.

Program realizowany jest od 2006 r. Rada Ministrów przyznaje na ten cel ok. 250 mln zł rocznie. Do tej pory w ramach programu finansowano m.in. prewencję nowotworów złośliwych, profilaktykę i wczesne wykrywanie raka szyjki macicy i piersi; badania przesiewowe służące do wczesnego wykrywania raka jelita grubego; zakup aparatury diagnostycznej do wczesnego wykrywania nowotworów; poprawę jakości diagnostyki i leczenia nowotworów u dzieci oraz szkolenie lekarzy specjalistów w dziedzinie onkologii.

Pomoc psychologiczna dla chorych

W poprzednich latach realizacji programu prowadzone były działania na rzecz poprawy jakości leczenia nowotworów u dzieci. Kupowane były rezonanse magnetyczne; wyposażono w lepszy sprzęt gabinety radioterapii, oddziały torakochirurgii i pulmonologii.

W 2014-2015 większe środki mają być przesunięte na profilaktykę i edukację, mniej funduszy trafi natomiast na programy inwestycyjne (doposażenie i modernizację aparatury do diagnostyki i leczenia nowotworów).

Program przewiduje stworzenie przy centrach onkologii systemu punktów informacyjnych. Mają one zapewniać kompleksową opiekę pacjentowi, który często nie ma pełnej wiedzy o sposobie leczenia choroby nowotworowej i jego skutkach ubocznych, a także sposobach podniesienia jakości życia swojego oraz rodziny w trakcie choroby. W tych punktach konsultacji będą udzielać psychoonkologowie.

Obecnie w ramach programu popularyzowany jest Europejski Kodeks Walki z Rakiem m.in. przez wdrożenie projektu "Szkoła promująca zalecenia Kodeksu Walki z Rakiem". Emitowane są spoty telewizyjne zachęcające kobiety do udziału w badaniach profilaktycznych. Chorzy na raka otrzymują pomoc psychologiczną. Odbywają się szkolenia personelu medycznego z psychoonkologii.

Zmniejszyć zachorowalność o 10 proc.

Prezes Polskiej Unii Onkologii dr Janusz Meder podkreśla, że w 2010 r. w Polsce stwierdzono ok. 160 tys. zachorowań na nowotwory złośliwe i 100 tys. zgonów z ich powodu. Zgodnie z prognozami międzynarodowymi w ciągu najbliższych 15-20 lat liczba osób zapadających na chorobę nowotworową podwoi się, również w Polsce. "Szacuje się, że co czwarty Polak zachoruje, a co piąty umrze z powodu nowotworu" - mówi onkolog.

Program ma doprowadzić do zmniejszenia zachorowalności na nowotwory o ok. 10 proc. oraz poprawić skuteczność leczenia tych chorób w Polsce do poziomu osiąganego w krajach Europy Zachodniej i Północnej (ok. 40 proc. wyleczeń wśród mężczyzn i ok. 50 proc. wśród kobiet).

Zdaniem wiceministra zdrowia Krzysztofa Chlebusa, skuteczność realizowanego obecnie programu można oceniać po co najmniej 5 latach od jego zakończenia - czyli w 2020 r.

Według dr. Medera powinien zostać opracowany Narodowy Program Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-25.

Możesz ocenić ten artykuł: