Grzybica pochwy (inaczej kandydoza, drożdżyca pochwy) to powszechnie występująca infekcja intymna, która skłania kobiety do wizyty w gabinecie ginekologicznym. Najczęstszymi objawami zakażenia grzybiczego jest uciążliwe pieczenie, serowate upławy, bolesność oraz podrażnienia okolic intymnych. Jak jeszcze manifestuje się grzybica pochwy i co robić, aby zminimalizować nawrót kandydozy pochwy w przyszłości?

Co to jest grzybica pochwy? Przyczyny choroby

Na grzybicę pochwy chorują zarówno nastoletnie dziewczęta, młode kobiety w wieku rozrodczym, jak i dojrzałe pacjentki w okresie pomenopauzalnym. Ta popularna choroba niestety ma tendencje do nawrotów. Za rozwój grzybicy pochwy w 85-90% odpowiadają grzyby drożdżopodobne z gatunku Candida albicans (znacznie rzadziej, bo tylko w 5% przypadków, winowajcami są grzyby Candida glabrata). Do czynników sprzyjających rozwojowi kandydozy pochwy zalicza się niedostateczne przestrzeganie zasad higieny (np. zbyt rzadkie podmywanie się), wysokie pH w pochwie (powyżej 4,5). Do powstania choroby może przyczynić się również: 

  • cukrzyca,  
  • nadwaga i otyłość, 
  • ciąża,
  • długotrwała antybiotykoterapia,
  • noszenie nieprzewiewnej bielizny ze sztucznych włókien,
  • niedożywienie,
  • chroniczny stres,
  • miesiączka, 
  • sterydoterapia, 
  • antykoncepcja hormonalna.

Grzybicy pochwy sprzyja też częste korzystanie z sauny i basenu oraz nadmierna higienizacja życia. Na kandydozę pochwy częściej narażone są kobiety, które chorują na AIDS, choroby nowotworowe i inne schorzenia osłabiające układ immunologiczny.

Jak manifestuje się grzybica pochwy? Objawy kandydozy pochwy

Wiele kobiet nie wie, jak objawia się drożdżyca pochwy. Do typowych symptomów grzybicy pochwy zalicza się uporczywe pieczenie i swędzenie pochwy, ból przy oddawaniu moczu, pęknięcia błony śluzowej. U chorych pacjentek występuje też obrzęk i zaczerwienienie pochwy oraz sromu, obecna jest również biała wydzielina z pochwy o serowatej konsystencji. U niektórych kobiet pojawia się też dyspareunia (ból odczuwany podczas stosunków seksualnych). Powyższe objawy są sygnałem skłaniającym do niezwłocznej wizyty u lekarza ginekologa. 

W diagnostyce zakażeń grzybiczych niezastąpione są badania mykologiczne, które są w stanie wykazać obecność drożdżaków odpowiedzialnych za rozwój grzybicy pochwy (na podstawie próbki krwi żylnej pacjentki lub wymazu z pochwy). Jak dbać o okolice intymne, aby uniknąć nawrotu zakażeń grzybiczych pochwy?

Grzybica pochwy a profilaktyka. Jak uniknąć zakażenia grzybiczego?

Pacjentki, które często cierpią z powodu nawracających infekcji grzybiczych pochwy, powinny szczególnie dbać o higienę miejsc intymnych. Wystarczy stosować się do kilku zasad, aby zminimalizować ryzyko nawrotu kandydozy. Należy zrezygnować z używania gąbek i myjek, które są doskonałym siedliskiem patogenów chorobotwórczych, stosować  łagodne środki myjące - bez substancji zapachowych i barwiących, mogą one zaburzać delikatną, naturalną mikroflorę pochwy. Warto nosić bawełnianą bieliznę, zamiast tej wykonanej ze sztucznych włókien, oraz unikać częstego zakładania obcisłych spodni. Nadmiar cukru w diecie sprzyja rozwojowi infekcji intymnych, rozsądnym krokiem będzie więc ograniczenie słodyczy i wprowadzenie do codziennego menu jogurtów, kefirów, zsiadłego mleka i kiszonek, które zawierają kwas mlekowy, wpływający pozytywnie na mikroflorę jelit oraz dróg rodnych.

Podsumowując, grzybica pochwy to bardzo popularna kobieca infekcja, spotykana codziennie w praktyce większości ginekologów. W razie wystąpienia objawów typowych dla kandydozy pochwy, należy skorzystać z pomocy lekarza specjalisty, który ustali prawidłowe rozpoznanie za pomocą odpowiednich badań oraz testów. Tylko szybka diagnostyka i podjęcie leczenia sprawią, że dokuczliwe objawy ustąpią, a kobieta odzyska komfort codziennego funkcjonowania.

Możesz ocenić ten artykuł: