E-recepta to innowacyjne rozwiązanie, które okazało się przełomem w świadczeniu usług medycznych. Zapewnia maksymalny komfort pacjentom, a także ułatwia pracę lekarzom i farmaceutom. Czy można zatem zrealizować jedną e-receptę w kilku różnych aptekach? Dowiedz się tego z poniższego artykułu!

Recepty online to udogodnienie, z którego warto korzystać systematycznie w związku z możliwością oszczędności czasu i pieniędzy. Można zdobyć je np. na Halomed.pl. Nie zawsze istnieje jednak możliwość zakupu wszystkich leków przepisanych przez lekarza w jednej aptece. Co zrobić w takiej sytuacji? Przekonaj się!

Brak możliwości realizacji całej recepty

Nierzadko na jednej e-recepcie lekarz przepisuje kilka różnych leków – jest to stała praktyka i nie ma w niej nic nietypowego. Jednak z różnych względów pacjent nie zawsze może od razu wykupić wszystkie zalecone preparaty. Najczęściej wiąże się to z brakiem dostępności tych leków w wybranej aptece. Wówczas można zamówić leki i poczekać, aż zostaną dostarczone do apteki bądź poszukać ich w innej aptece (zwłaszcza jeśli istnieje konieczność ich natychmiastowego przyjmowania).

Kolejną przyczyną częściowej realizacji recept jest brak dostatecznych funduszy. Cena wielu leków może przekraczać możliwości finansowe pacjenta w danym dniu, zatem wybierane są jedynie te preparaty, których przyjmowanie jest pilne. Leki, które pacjent jeszcze ma w domu, są nierzadko odraczane na późniejszy czas. Bez względu na przyczynę, realizacja e-recepty "na raty" nie jest rzadkim zjawiskiem. Jak wygląda to aktualnie i czy jest taka możliwość?

Realizacja e-recepty w kilku aptekach – czy to możliwe?

Leki przepisane przez lekarza mogą zostać wykupione w kilku różnych aptekach. Przykładowo jeśli specjalista wystawi receptę na 3 całkowicie różne preparaty, można je wykupić w jednej aptece, w dwóch, a nawet w trzech. Dotyczy to jednak wyłącznie leków odmiennych od siebie. Jest to zgodne z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 roku.

Jednak takiej możliwości nie ma w sytuacji, gdy lekarz na jednej e-recepcie przepisze np. 2 opakowania tego samego leku. Wówczas pacjent nie może zakupić jednego opakowania w wybranej aptece i drugiego opakowania w aptece zupełnie innej. Innymi słowy, e-recepta na takie same leki musi zostać zrealizowana w jednej aptece. Jak zatem wygląda sytuacja, gdy lekarz przepisze 3 opakowania leku A i 1 opakowanie leku B? Wówczas pacjent musi w tej samej aptece zrealizować receptę na wszystkie 3 opakowania leku A, jednak lek B może śmiało zakupić w innej aptece.

Jeśli natomiast pacjent nie ma pieniędzy, może zakupić tylko 1 lub 2 opakowania leku A, natomiast po trzecie wrócić w dogodnym dla siebie terminie – do tej samej apteki, w której kupił poprzednie opakowania na danej recepcie. Podobnie w sytuacji, gdy farmaceuta z powodu braków na magazynie może wydać tylko 2 z 3 opakowań leku A. Wówczas zamówi dla pacjenta większą liczbę opakowań, które będą do odbioru wyłącznie w tej aptece.

Bibliografia

Możesz ocenić ten artykuł: