Ze szczoteczki sonicznej korzysta coraz więcej osób, zarówno dzieci, młodzieży, jak i osób dorosłych. Szczoteczkę soniczny jako urządzenie do kompleksowej higieny jamy ustnej poleca coraz większa grupa stomatologów i chodzi tutaj nie tylko o skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej.

Dlaczego akurat szczoteczka soniczna?

Szczoteczki soniczne są coraz chętniej wybierane przez konsumentów, co prowadzi do stopniowego wypierania przez nie tradycyjnych modeli szczoteczek manualnych i elektrycznych obrotowych. Modele szczoteczek sonicznych wypierają inne przede wszystkim ze względu na:

 • skuteczność w usuwaniu płytki nazębnej: szczoteczkę soniczną cechują szybkie wibracje do generowania fal dźwiękowych, które skutecznie usuwają płytkę nazębną zarówno z powierzchni zębów, jak i z trudno dostępnych miejsc; łatwiej nią wyczyścić np. przestrzenie międzyzębowe, o których higienę trudniej zadbać, korzystając z tradycyjnej szczoteczki,
 • delikatność dla dziąseł: wbrew pozorom, to jak działa szczoteczka soniczna bazująca na wysokich obrotach, sprawia, że jest ona bardziej delikatna dla dziąseł niż wiele szczoteczek manualnych i obrotowych; najlepsze szczoteczki soniczne mają specjalne tryby pracy dla wrażliwych dziąseł; dostępne są także specjalne końcówki jeszcze bardziej poprawiające komfort korzystania ze szczoteczki,
 • nowoczesne technologie i funkcje przekładające się na komfort użytkowania: są to na przykład różne tryby czyszczenia (np. delikatny, wybielający, do masażu dziąseł), nowoczesne wskaźniki nacisku informujące użytkownika o zbyt dużym nacisku na zęby, czy timer pomagający użytkownikowi kontrolować czas mycia zębów i robić to przez zalecane 2 minuty; przy niektórych szczoteczkach fonicznych można liczyć także na aplikacje, które pomagają śledzić postęp dbałości o higienę zębów;
 • długi czas działania na jednym ładowaniu: modele soniczne często mają dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu od szczoteczek elektrycznych.

Co potrafią szczoteczki soniczne?

Wiele badań klinicznych wykazało, że szczoteczki soniczne mogą być bardziej efektywne w usuwaniu płytki nazębnej i redukcji zapalenia dziąseł w porównaniu do innych typów szczoteczek. To wpływa na zaufanie konsumentów i rekomendacje dentystów. Są one także często postrzegane jako łatwiejsze w użyciu, ponieważ nie wymagają tak precyzyjnych ruchów ręki jak ma to miejsce w przypadku szczoteczek manualnych.

W szczoteczkach fonicznych wykorzystuje się bardzo często najnowszą technologię, która wspiera użytkownika w walce o możliwie najskuteczniejsze czyszczenie zębów i przestrzeni trudno dostępnych. Regularna praca z pomocą szczoteczki scenicznej pozwala na znaczącą poprawę czystości zębów, usunięcie zalegających na nich zanieczyszczeń. Codzienna higiena jest przy tym o wiele prostsza — szczoteczka sygnalizuje nawet moment przejście między jednym a drugim obszarem czyszczenia.

Jaka szczoteczka soniczna będzie najlepsza? Sprawdź ranking szczoteczek sonicznych

Najlepsza szczoteczka soniczna może kosztować kilkaset złotych, ale jej cena może oscylować także w okolicach nawet 1000 zł za model. Wiele zależy od funkcji i rozwiązań zastosowanych w konkretnych szczoteczkach sonicznych. Wybierając konkretny model, warto zwrócić uwagę na:

 • czujnik siły nacisku, który informuje, gdy zbyt mocno dociska się urządzenie do zębów,
 • wbudowany timer pozwalający na dokładne umycie zębów,
 • dezynfekcję UV,
 • czas działania na jednym ładowaniu,
 • różne tryby pracy urządzenia pozwalające na dostosowanie do twoich potrzeb,
 • funkcję przypomnienia o wymianie końcówki,
 • kompatybilność z aplikacją,
 • ładowanie bezprzewodowe.
Możesz ocenić ten artykuł: