Zatrucia i zakażenia pokarmowe mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Aby zminimalizować ryzyko zachorowania należy przestrzegać prostych zasad: myć ręce przed jedzeniem, przygotowywać tylko świeżą żywność i prawidłowo ją przechowywać.
Zatrucie pokarmowe może przytrafić się o każdej porze roku – np. gdy zjemy nieświeży posiłek; szczególnie latem bakterie szybko namnażają się w nieprawidłowo przechowywanej żywności.
Trudno poznać czy skażone
"Żywność, a zwłaszcza kremy z jajek i mleka, mielone mięso, ryby - przechowywane w nieodpowiednich warunkach, np. kilkakrotne zamrażane i rozmrażane, albo poddane nieprawidłowo termicznej obróbce - stanowią doskonałe podłoże do namnażania się i wytwarzania enterotoksyn. Skażenie może też dotyczyć owoców i warzyw" - powiedział w rozmowie rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego Jan Bondar.
Jak podkreślił, trudno stwierdzić, czy produkt spożywczy jest skażony, ponieważ nie musi to wpływać na jego wygląd, smak i zapach.
Do najczęstszych przyczyn zakażeń pokarmowych należą bakterie Salmonella, Campylobacter, E. coli oraz zatrucia wywołane toksyną gronkowcową.
Winne rotawirusy
Na kempingach, obozowiskach, gdzie trudno utrzymać higienę, istnieje ryzyko szerzenia się chorób wirusowych.
"Chodzi o rotawirusy lub adenowirusy, które są odpowiedzialne za występowanie biegunek, głównie u dzieci. Przed wyjazdem do krajów o niższym standardzie sanitarnym pamiętajmy o możliwości zaszczepienia się przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A (tzw. żółtaczka pokarmowa), co pozwoli uniknąć zakażenia tym wirusem" - dodał.
Rzecznik GIS przypomina, że źródłem chorób przenoszonych drogą pokarmową jest zazwyczaj żywność pochodząca od zakażonego zwierzęcia lub zakażona przez chorego.
"W przewodzie pokarmowym zwierząt hodowlanych bytuje wiele bakterii. Mogą one nie być chorobotwórcze dla zwierzęcia, ale powodować poważne zachorowania u ludzi. Spożycie potraw zawierających surowe mięso lub potraw poddanych niedostatecznej obróbce termicznej zawsze niesie ze sobą ryzyko zachorowania. Dlatego należy pamiętać o przechowywaniu w lodówce surowego mięsa w sposób, który zabezpieczy inne produkty przed kontaktem z nim i potencjalnym skażeniem" - powiedział Bondar.
Czyste ręce, świeża żywność
Ryzyko zatrucia pokarmowego możemy zminimalizować, przestrzegając podstawowych zasad higieny podczas przygotowywania i spożywania żywności.
- Surowe mięso i ryby należy włożyć do lodówki lub zamrażarki zaraz po powrocie z zakupów i przechowywać je tam pod przykryciem.
- Ugotowane posiłki chować do lodówki, jak tylko ostygną.
- Dokładnie rozmrażać i gotować mięso.
- Unikać spożywania niepasteryzowanego mleka, surowych jajek i niedogotowanego mięsa.
- Używać innych desek do krojenia produktów surowych i innych do pokarmów gotowych do spożycia.
- Pamiętać o myciu rąk przed przygotowywaniem jedzenia.
- Myć owoce i warzywa pod bieżącą wodą.
Uwaga! Niektóre pokarmy – choć przygotowane zgodnie z recepturą - mogą być niebezpieczne dla wybranych osób. Np. sery z niepasteryzowanego mleka mogą powodować zakażenie listeriozą - chorobą niebezpieczną dla kobiet w ciąży oraz osób o obniżonej odporności.
Komentarze (0)