Soczewki kontaktowe cieszą się ogromną popularnością. Ich zaletą jest komfort noszenia, ochrona przed kurzem i wiatrem, brak jakichkolwiek zniekształceń pola widzenia oraz zawsze wyraźny obraz. Soczewki – w przeciwieństwie do okularów – nie zaparowują ani nie ulegają zabrudzeniu podczas deszczu, nie obciążają uszu, nie spadają z nosa i nie przeszkadzają w uprawianiu sportów.

Nowoczesne szkła kontaktowe stanowią o wiele praktyczniejszą alternatywę dla okularów, co doceniają zwłaszcza osoby prowadzące aktywny tryb życia. Mogą ich używać krótkowidze, dalekowidze i astygmatycy, jak również pacjenci cierpiący na prezbiopię. Soczewki są wreszcie prawdziwym wybawieniem dla osób negatywnie oceniających swój wygląd w okularach. Zastanawiasz się, jak dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe? Ciekawi cię, kto przeprowadza badania w celu dopasowania soczewek? Chciałbyś dowiedzieć się czym są soczewki próbne i po co się je stosuje? Lektura naszego artykułu pomoże ci rozwiać wszelkie wątpliwości na temat prawidłowego używania szkieł kontaktowych.

Jak dobiera się soczewki kontaktowe i jak należy ich używać

Soczewek kontaktowych nie należy dobierać samodzielnie. To zadanie, który powinien zająć się wykwalifikowany specjalista: optyk, okulista lub optometrysta w salonie optycznym. Tylko taka osoba jest w stanie wybrać soczewki w 100% bezpieczne dla naszych oczu. Pierwszym krokiem, który powinna wykonać osoba chcąca używać szkieł kontaktowych, jest wizyta w gabinecie i wykonanie kilku podstawowych badań. Nie ma powodów do obaw: taka konsultacja to tylko rutynowe działanie ukierunkowane na dobór optymalnej metody korekcji. Na wizytę można udać się w tradycyjny sposób lub skorzystać z wygodnej alternatywy w postaci Wirtualnego Gabinetu Online – innowacyjnej aplikacji stworzonej z myślą o osobach pragnących zostać użytkownikami soczewek kontaktowych.

Wizyta rozpoczyna się od wywiadu lekarskiego. Specjalista zada nam kilka pytań na temat naszych potrzeb i oczekiwań względem soczewek kontaktowych. Nie wstydźmy się podzielić z optometrystą naszymi wątpliwościami oraz tym, co nas niepokoi w kontekście wybranej metody korekcji.

Następnym etapem jest badanie wzroku – to moment, w którym specjalista sprawdza nasz wzrok i dokładnie określa istniejącą wadę. Procedura obejmuje zazwyczaj autorefraktometrię (przesiewowe badanie wzroku wykonywane komputerowo), subiektywne badanie wzroku foropterem manualnym lub kasetą szkieł próbnych, biomikroskopowe badanie przedniego odcinka oka oraz analizę zachowania filmu łzowego.

Kolejnym krokiem podczas wizyty w gabinecie jest przymierzenie soczewek testowych. Pierwszej aplikacji soczewek może dokonać specjalista lub sam pacjent – przy odpowiednim instruktażu. Nauka samodzielnego nakładania szkieł kontaktowych jest bardzo ważna, dlatego specjalista bacznie obserwuje każdy ruch pacjenta (i w razie potrzeby dokonuje korekty). Po nałożeniu soczewek próbnych wykonuje się badanie ostrości widzenia pod lampą szczelinową. Równie istotna jest ocena ułożenia oraz ruchomości soczewki na rogówce.

Ostatnim etapem jest nauka samodzielnego zdejmowania szkieł kontaktowych oraz ich prawidłowej pielęgnacji. Jeśli wszystko jest w porządku, na koniec wizyty pacjent otrzymuje kilka sztuk soczewek do domu w celu przetestowania. Więcej na temat soczewek testowych można przeczytać tutaj: https://www.bezokularow.pl/soczewki-testowe.

Po kilku dniach należy ponownie stawić się w gabinecie. Jeśli nie wystąpią żadne problemy z soczewkami testowymi, specjalista przepisze nam receptę na tę parę na wizycie kontrolnej. Jeżeli jednak pojawią się jakiekolwiek przeciwwskazania, ekspert zaproponuje nam inny komplet. Proces doboru odpowiednich szkieł kontaktowych będzie trwał aż do momentu znalezienia optymalnego dla nas rozwiązania. Pacjentom otrzymującym receptę na szkła kontaktowe zaleca się także zakup specjalnego pojemniczka do przechowywania soczewek oraz preparatu pielęgnacyjnego pozwalającego zachować je w czystości.

Jeśli chcesz przeczytać, jak krok po kroku wygląda wizyta w gabinecie oraz badania przed przepisaniem soczewek kontaktowych, zajrzyj na tę stronę: https://www.bezokularow.pl/jak-wyglada-wizyta-w-gabinecie-i-aplikacja-soczewek-kontaktowych-krok-po-kroku.

Parametry soczewek kontaktowych – jak się je dobiera?

"Samodzielny dobór soczewek kontaktowych z wielu powodów nie jest wskazany. Tylko specjalista posiada odpowiednie kwalifikacje by móc jednoznacznie ocenić, czy dane soczewki są zdrowe dla naszych oczu. Wybierając szkła kontaktowe na własną rękę możemy nie tylko niewłaściwie dopasować ich rozmiar czy moc optyczną, lecz także uszkodzić wzrok", jak powiedziała nam Monika Kyciak, optometrysta ze sklepu bezokularow.pl.

Parametry soczewek kontaktowych dobiera się na podstawie kondycji oczu, a także oczekiwań i stylu życia pacjenta. Aby soczewki dobrze leżały na oku należy uwzględnić takie czynniki jak średnica, krzywizna i moc sferyczna. Pod uwagę bierze się także właściwości samych szkieł, między innymi przepuszczalność tlenu oraz poziom nawodnienia. W przypadku astygmatyzmu należy dodatkowo uwzględnić oś soczewki oraz moc cylindra. Dla soczewek przeznaczonych do korekcji prezbiopii (starczowzroczności) ustala się z kolei addycję – dodatek do mocy widzenia. Szczegółowe informacje na temat najważniejszych parametrów soczewek kontaktowych można znaleźć w tym miejscu: https://www.bezokularow.pl/jakie-wybrac-parametry-soczewek-kontaktowych.

Możesz ocenić ten artykuł: