Wirówka laboratoryjna jest jednym z podstawowych urządzeń wykorzystywanych w codziennej pracy w laboratoriach. Wirówka laboratoryjna używana jest w sytuacjach gdzie istotny jest rozdział substancji na frakcje. Praktycznie w każdym laboratorium medycznych i biochemicznym można znaleźć wirówkę, również w wielu laboratoriach przemysłowych oraz innych gdzie odwirowanie materiału musi być przeprowadzone sprawnie i bezproblemowo.

Wirówka laboratoryjna ma zastosowanie wszędzie tam, gdzie istnieje konieczność rozdziału stosunkowo niewielkiej ilości badanego materiału (oczywiście zważywszy na skalę laboratoryjną) na składniki o różnych gęstościach. Wirówka rozdziela składniki zawiesin i emulsji w wyniku wprowadzenia w ruch obrotowy wirnika, w którym rozdzielana substancja jest umieszczona w odpowiednich probówkach lub naczyniach, przez co zwiększa prędkość opadania cząstek, czyli sedymentacji.

Większość wirówek laboratoryjnych może posiadać wymienne wirniki, należy o tym pamiętać dokonując wyboru urządzenia i dobrać takie wirniki i wyposażenie (adaptery, wkładki), aby zapewnić wszelkie funkcjonalności urządzenia. Oczywiście w przypadku, kiedy wykorzystywany jest tylko jeden rodzaj wirnika i w danym laboratorium nie ma perspektywy, że będzie inaczej, warto zastanowić się nad wyborem urządzenia z zamontowanym na stałe wirnikiem – jest to rozwiązanie tańsze i nie wymaga w późniejszym okresie aż tylu działań serwisowych, co urządzenia z wirnikami wymiennymi.

Szeroki zakres dostępnych wirników oraz pozostałych elementów wyposażenia gwarantuje uniwersalność zastosowań i możliwość wykorzystania jednego urządzenia do wielu aktualnych i przyszłych aplikacji poprzez dokupienie nowego wirnika lub innych adapterów bądź wkładek. Wymienne wirniki zostały tak opracowane, aby użytkownik w prosty sposób mógł dokonać wymiany wirnika, natomiast należy pamiętać, że zmieniając charakter aplikacji zaleca się dokonać dekontaminacji urządzenia, gdyż bardzo często są to próbki o charakterze biologicznych. 

Niezwykłą popularnością wśród użytkowników cieszą się też wirówki serii tzw. "mini" do szybkich i prostych zastosowań w naukach przyrodniczych, bądź też szkołach przy organizacji pokazów. W celu zoptymalizowania pracy laborantów, w wirówkach  dostępne jest wiele dodatkowych funkcji np. automatycznego rozpoznawania użytego wirnika, podświetlany wyświetlacz LCD, programowanie. Większość podzespołów tych urządzeń jest wykonanych ze stali nierdzewnej, która jest odporna na działanie środków chemicznych, w celu zapewnienia trwałości podczas ich pracy w laboratorium. Zawsze przy wyborze wirówki warto wybrać spośród renomowanych producentów, warto skorzystać z firm, które zapewnią fachowe doradztwo oraz serwis gwarancyjny i pogwarancyjny urządzeń.

Firmy specjalizujące się w profesjonalnym wyposażeniu laboratoriów jak np. firma Danlab, posiadają w swojej ofercie praktycznie wirówki do każdych zastosowań, oraz dodatkowo oferują profesjonalną instalację urządzeń, szkolenie z zakresu ich obsługi oraz walidację, która powinna być wykonywana corocznie. Najbardziej istotna jest aplikacja, do jakiej będzie się wykorzystywać urządzenie, czyli informacja jak duża będzie próbka, z jaka szybkością winna być wirowana, jak wiele jest takich próbek, jest to informacja o tyle istotna, gdyż do wirówki mogą być większe lub mniejsze a przez to mieć możliwość jednorazowego wirowania różnej ilości próbek danego typu. Dostępne na rynku są wirówki "standardowe" nieposiadające funkcji chłodzenia, ale również dostępne są urządzenia z funkcją chłodzenia, z funkcją grzania oraz posiadające jednocześnie opcje grzania i chłodzenia. 

Możesz ocenić ten artykuł: