1. Alergolog
  2. Pomorskie

Alergolog, Gdańsk

Logo NFZ

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne na mapie
  • 595 dni Poradnia alergologiczna
2.6/5
67 opinii
Smoluchowskiego 17
Gdańsk Aniołki
Logo NFZ

NZOZ Zdrowie Marta Gronkiewicz i Michał Gronkiewicz

NZOZ Zdrowie Marta Gronkiewicz i Michał Gronkiewicz na mapie
  • 161 dni Poradnia alergologiczna
2.0/5
4 opinie
Cyprysowa 2/2
Pruszcz Gdański
Logo NFZ

Centrum Medyczne "Kardiotel"

Centrum Medyczne "Kardiotel" na mapie
  • 98 dni Poradnia alergologiczna
4.5/5
6 opinii
Jana z Kolna 16
Sopot

Na dzień 28-04-2024 w Gdańsku jest 15 placówek udzielających na NFZ świadczenia alergolog. Najwięcej w dzielnicy Zaspa (2), pozostałe ośrodki są m.in. w dzielnicach Aniołki (1), Jasień (1), Morena (1), Oliwa (1) i Siedlce (1). Średni czas oczekiwania to 225 dni. Najkrócej czeka się 103 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 599 dni.

W województwie pomorskim jest jeszcze 17 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest alergolog. Kolejka w nich wynosi średnio 247 dni.

Alergolog na NFZ w Gdańsku - co musisz wiedzieć?

Zadaniem lekarza alergologa jest diagnostyka oraz leczenie chorób wywoływanych przez rozmaite alergeny - substancje, które wywołują reakcję uczuleniową. Występowanie alergii wynika z nadmiernej i nieprawidłowej odpowiedzi układu immunologicznego, który nieprawidłowo traktuje daną substancję jako zagrożenie. Wyróżnia się przede wszystkim alergeny wziewne, kontaktowe i pokarmowe. Ponadto alergenami mogą być również leki. Z tego powodu specjalista alergolog w Gdańsku musi ściśle współpracować z lekarzami specjalizującymi się w innych dziedzinach.

Do alergologa na NFZ warto wybrać się szczególnie po zaobserwowaniu u siebie takich objawów jak kichanie, katar, kaszel (przy braku innych objawów sugerujących np. przeziębienie) bądź wysypka, jak również przy wystąpieniu problemów z układem pokarmowym. Podstawowe badania, jakie zleca alergolog to testy alergiczne - w tym testy skórne, badania krwi, testy ekspozycyjne (inaczej: prowokacyjne) oraz próby eliminacyjne. Ich wyniki oraz wdrażane na tej podstawie postępowanie pozwala na leczenie takich chorób jak alergiczny nieżyt nosa, pokrzywka, astma alergiczna, alergiczne zapalenie spojówek, zatok czy uszu, a także choroby układu trawiennego na tle alergicznym. Z leków najczęściej stosuje się preparaty przeciwhistaminowe.

Często zadawane pytania dotyczące kolejek w Gdańsku

Ile czeka się w Gdańsku na wizytę w ramach NFZ u alergologa?

Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u alergologa wynosi 225 dni.

Ile jest placówek w Gdańsku, w których przyjmuje alergolog na NFZ?

Aktualnie w Gdańsku jest 15 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje alergolog.

Czy w Pomorskim gdzieś jeszcze przyjmują alergolodzy na NFZ?

Tak. W województwie Pomorskim jeszcze jest 17 ośrodków, w których przyjmuje alergolog na NFZ.