Nerki spełniają w organizmie człowieka wyjątkowo ważną funkcję. Nefrolodzy w Lublinie, a także pozostałych miastach kraju dbają więc o to, by zapewniać funkcjonowanie tych narządów u pacjentów na jak największym poziomie. Opieka medyczna w tym zakresie ogarnia nie tylko procedury doraźne (przeszczepy, dializy), które są skoncentrowane na leczeniu jednostek chorobowych, ale ponadto stosowanie zapobiegawczych technik związanych np. z prawidłowym odżywianiem się.
Poza tym, że każdy nefrolog leczący w Lublinie koncentruje się na chorobach nerek, misternie opiekuje się również pacjentami, którzy odczuwają inne przypadłości. Chodzi o takie niedomagania, które zakresem swojego oddziaływania obejmują nerki i mają wpływ na ich funkcjonowanie. Do takich chorób kwalifikuje się: nadciśnienie tętnicze lub cukrzyca. Dlatego warto wiedzieć, na jakiej podstawie można stwierdzić, że należy odwiedzić specjalistę od nerek.
Trzeba przyznać, że najczęstszym powodem wizyt u nefrologa jest pojawienie się zmian w moczu. Może chodzić o jego kolor lub niepokojące wyniki badań laboratoryjnych przeprowadzonych na próbkach moczu pacjenta. Do innych podejrzanych sygnałów zalicza się częstomocz dzienny i nocny, pieczenie i ból podczas oddawania moczu i silny zapach amoniaku w moczu. Takie cechy łatwo jest zauważyć i wtedy należy bezzwłocznie udać się do specjalisty. Nefrolog z Lublina udzieli również pomocy pacjentowi uskarżającemu się na inne objawy np. ból w okolicach żeber, opuchlizna oczu. Mogą one informować o rozwijającej się chorobie nerek.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u nefrologa wynosi 278 dni.
Aktualnie w Lublinie są 3 placówki, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje nefrolog.
Tak. W województwie Lubelskim jeszcze jest 13 ośrodków, w których przyjmuje nefrolog na NFZ.