Psycholog w Lublinie przyjmujący w placówkach publicznych, oferuje swoje usługi na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Do jego kompetencji zalicza się pomoc w sytuacjach codziennych chorego. Nie posługuje się on w swoich działaniach środkami farmakologicznymi. W tej dziedzinie wykształcony jest psychiatra. Natomiast psycholog udziela wsparcia poprzez realizowanie sesji skoncentrowanych na poradnictwie. Zauważa się rosnące zaufanie do osób udzielających takiej niezbędnej pomocy.
Zdrowie psychiczne jest bardzo istotne w normalnym funkcjonowaniu w społeczeństwie. Dlatego tak dynamicznie rozbudowuje się nauka o ludzkiej psychice zwana psychologią. Psycholodzy w Lublinie, a także w innych miastach zajmują się nie tylko rozpoznawaniem nieprawidłowości w funkcjonowaniu zachowań. Do ich kompetencji zalicza się ponadto poznanie i wydobycie zdolności człowieka, określenie poziomu jego inteligencji, predyspozycji zawodowych czy przeciwwskazań do wykonywania określonego zajęcia.
Wewnątrz psychologii wyłoniło się wiele odrębnych dziedzin, które skupiają się na odrębnych grupach docelowych. Psycholog z Lublina udzielający pomocy osobom nieletnim nazywany jest psychologiem dziecięcym. Istnieje również psycholog dla par, dodatkowo osoba udzielająca pomocy sportowcom. Każdy z tych specjalistów jest skoncentrowany na działaniu ludzkiej psychiki, jednak spektrum jego działań jest odmienne. Celem osobistych spotkań z psychologiem jest odnalezienie rozwiązania dla problematycznej sytuacji i wychwycenie wartości z podjęcia działań, które pomogą sobie z nią radzić.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u psychologa wynosi 45 dni.
Aktualnie w Lublinie jest 27 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje psycholog.
Tak. W województwie Lubelskim jeszcze jest 75 ośrodków, w których przyjmuje psycholog na NFZ.