Rehabilitacja ma na celu powrót do całkowitej lub częściowej sprawności osoby chorej lub pacjenta po operacji. W zależności od dolegliwości pacjenta, wyróżnia się kilka form rehabilitacji: rehabilitację neurologiczną, ogólnoustrojową, pulmonologiczną, kardiologiczną.
Rehabilitacja w Lublinie obejmuje wizyty w poradniach rehabilitacyjnych, zakładach/ośrodkach rehabilitacji leczniczej dziennej, w tym dla dzieci, dział fizjoterapii, a także zespół rehabilitacji domowej. Rehabilitacja w warunkach domowych jest przeznaczona dla osób, którzy nie poruszają się samodzielnie i nie mają możliwości dotarcia do ośrodka rehabilitacyjnego. Dotyczy m.in. pacjentów z ogniskowym uszkodzeniem mózgu, uszkodzeniem rdzenia kręgowego, urazem kończyn dolnych. Rehabilitacja w Lublinie w ośrodku przysługuje tym osobom, których stan zdrowia nie obejmuje fizjoterapii w warunkach ambulatoryjnych.
Aby skorzystać ze świadczeń rehabilitacyjnych w Lublinie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, wymagane jest skierowanie od specjalisty, pracującego w ramach umowy z NFZ.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę w placówce rehabilitacyjnej wynosi 137 dni.
Aktualnie w Lublinie są 32 placówki, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: rehabilitacja.
Tak. W województwie Lubelskim jeszcze są 154 ośrodki, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: rehabilitacja.