Dwie kreski na teście ciążowym to wyjątkowa wiadomość. Dobrze jest zadbać o właściwy rozwój dziecka, decydując się na badania prenatalne. W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, w Warszawie badania takie mogą wykonać ciężarne, które są w wieku 35 lat. Następnym czynnikiem uprawniającym do wykonania takich badań jest wystąpienie nieprawidłowości genetycznych w poprzedniej ciąży, obciążenie genetyczne przyszłej mamy lub przyszłego taty, a także stwierdzenie nieprawidłowości w przebiegu ciąży. Badania obejmują USG, badania przesiewowe, a w rzadkich przypadkach dalszą diagnostykę polegającą na pobraniu materiału do diagnoz genetycznych.
Pierwsze Badanie USG należy wykonać między 11 a 13 i 6 dni tygodniem ciąży. Jest to wymóg konieczny, gdyż po tym terminie wyniki badań są niewiarygodne. Termin wizyty wyznacza się na podstawie daty ostatniej miesiączki, przewidywanego terminu porodu i aktualnego tygodnia ciąży.
Przesiewowe badania prenatalne w Warszawie są w zupełności bezpieczne zarówno dla płodu, jak i matki, ze względu na fakt, że w żaden sposób nie mają wpływu na otoczenie płodu. Test podwójny to nieinwazyjne badanie, wykonywane z surowicy krwi. Polega na badaniu stężenia białka PAPP-A i wolnej podjednostki beta-hCG. Jest to badanie przesiewowe, które zwiększa wykrywalność zespołów Downa (trisomia 21), Edwardsa (trisomia 18) i Pataua (trisomia 13). Badania nie wymagają szczególnego przygotowania się ciężarnej. Podczas wizyty pęcherz moczowy nie musi być wypełniony, nie ma konieczności by być na czczo. W przypadku wykrycia nieprawidłowości podczas przesiewowych badań prenatalnych na NFZ, lekarz podejmuje decyzję o dalszej diagnostyce. Do zaawansowanych metod diagnostycznych należą amniopunkcja, kordocenteza i biopsja kosmówki. Są to badania inwazyjne, obarczone ryzykiem powikłań, dlatego wykonuje się je tylko w uzasadnionych przypadkach i za zgodą ciężarnej.