Hospicjum na NFZ w Gdańsku - co musisz wiedzieć?
Opieka hospicyjna w Gdańsku skupia się na poprawie jakości życia chorego i jego najbliższych. Hospicjum to instytucja, która działa w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia dla pacjentów przewlekle oraz nieuleczalnie chorych. Zadaniem hospicjum jest zapewnienie jak najlepszej opieki osób na ostatnim etapie życia, dbając o zaspokojenie potrzeb fizycznych, psychicznych, duchowych i socjalnych. Chorzy w hospicjum z Gdańska leczeni są objawowo. Opieka w placówce obejmuje łagodzenie bólu oraz usuwanie dolegliwości związanych z długotrwałą chorobą m.in. osłabienie, nudności, utrata sprawności, odleżyny. Poza metodami medycznymi, opieka obejmuje pomoc psychologiczną oraz socjalną, która sprawowana jest nad pacjentem, a także jego rodziną. Hospicjum oferuje wsparcie umożliwiające pacjentom możliwie jak najbardziej aktywne życie aż do śmierci.
Hospicja dzielą się na hospicjum dla najmłodszych i dla dorosłych. Można też wyróżnić hospicja stacjonarne i hospicja domowe. Hospicjum domowe polega na tym, że osoba chora jest pod opieką najbliższych. W ramach NFZ opłacane są świadczenia udzielane przez lekarzy, pielęgniarki oraz zapewniona jest opieka psychologiczna i rehabilitacja.
Często zadawane pytania dotyczące kolejek w Gdańsku
Ile jest podmiotów w Gdańsku, w których jest hospicjum na NFZ?
Obecnie w Gdańsku jest 10 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: hospicjum.
Czy w Pomorskim gdzieś jeszcze są hospicja na NFZ?
Tak. W województwie Pomorskim jeszcze jest 25 ośrodków, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: hospicjum.