W oddziale psychiatrycznym dziennym świadczona jest pomoc osobom, które cierpią z czynnika zaburzeń emocjonalnych np. stanów lękowych lub depresyjnych, trudności w utrzymywaniu stabilnych relacji z rodziną i bliskimi, a także osoby uwarunkowane od substancji psychoaktywnych. Bezspornie chory musi oddać zgodę na działanie terapeutyczne i egzekwować regulaminu placówki. Na rozmowę kwalifikującą można zgłaszać się w którymkolwiek momencie. Lekarze specjaliści pozostają do dyspozycji chorych i udzielają pomocy przez pełny rok.
Szczególnie duży nacisk na ogólne poczucie zdrowia ma poziom psychiczny pacjenta. Dlatego bardzo odpowiednim zjawiskiem jest szukanie specjalistycznej usługi, którą proponuje oddział dzienny psychiatryczny (ogólny) w Lublinie. Placówki, które podejmują się leczenia osób z zaburzeniami psychicznymi i emocjonalnymi, wykonują to na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia.
Podstawą do zakwalifikowania danej osoby do leczenia jest przeprowadzenie rozmowy z zainteresowanym przez psychiatrę. Określa on dane zaburzenia i stopień ich zaawansowania. W ten sposób pacjent zostaje przyjęty na oddział i dochodzi do grupy terapeutycznej. Najczęściej liczą one kilka albo kilkanaście osób. Kuracja, jaką świadczą oddziały dzienne psychiatryczne (ogólne) z Lublina ogarnia leczenie wieloosobowe trwające do 12. tygodni. Realizuje się ona pod kierownictwem psychoterapeuty, a wielkość zajęć dobierana jest indywidualnie do konieczności.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę na oddziale dziennym psychiatryczny (ogólny) wynosi 3 dni.
Aktualnie w Lublinie są 4 placówki, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: oddział dzienny psychiatryczny (ogólny).
Tak. W województwie Lubelskim jeszcze jest 11 ośrodków, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: oddział dzienny psychiatryczny (ogólny).