Na oddział geriatryczny w Lublinie i innych miastach nałożone jest ważne zadanie objęcia wsparciem osób w podeszłym wieku. Skomplikowany stopień zadania ma związek z występowaniem więcej niż jednej choroby u danego chorego, co ma związek z trybem egzystowania czy ilością przeżytych lat. Wraz z wiekiem obniża się metabolizm, zmienia się więc sposób i czas wchłaniania środków leczniczych.
W różnych krajach są inne regulacje ustalające, kto kwalifikuje się do odbywania leczenia i terapii na oddziale geriatrycznym. W polskim prawie są to osoby, które przekroczyły 60 lat i cierpią z powodu różnych chorób wrodzonych lub nabytych.
Dodatkowym ryzykiem jest występowanie polipragmazji, tj. zażywania więcej niż jednego leku przez dłuższy czas. Lekarz specjalista musi zatem dokonać szczegółowej diagnozy organizmu w celu dopasowania odpowiedniej dawki poszczególnych środków farmakologicznych.
Sprawą oczywistą jest dożywotnia obecność chorób w przypadku pewnych pacjentów w podeszłym wieku. Dlatego oddział geriatryczny skupia się również na poprawie zdrowia emocjonalnego i psychicznego pacjentów.
Oddziały geriatryczne w Lublinie w ogólnych placówkach, oferują diagnostykę, terapię i leczenie dzięki świadczeniu Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu pacjenci są obejmowani usługą mającą na celu poprawę nie tylko zdrowia fizycznego, ale również emocjonalnego i psychicznego. Celem bycia tego oddziału nie jest więc jedynie ustalenie odpowiedniej terapii farmakologicznej.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę na oddziale geriatrycznym wynosi 13 dni.
Aktualnie w Lublinie jest 1 placówka, w której w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: oddział geriatryczny.
Tak. W województwie Lubelskim jeszcze są 4 ośrodki, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: oddział geriatryczny.