Chorzy skierowani na oddział kardiologiczny w Lublinie w zależności od stopnia zaawansowania choroby, poddawani są różnym metodom diagnostycznym. Są to metody inwazyjne i nieinwazyjne. Do pierwszych z nich zaliczyć można: FFR (pomiar cząstkowej rezerwy wieńcowej), IVUS (ultrasonografia wewnątrzwieńcowa), koronarografia, badania hemodynamiczne, implantacje stymulatorów serca, angioplastykę wieńcową. Natomiast do drugiej grupy kwalifikują się następujące badania diagnostyczne: echokardiografia, EKG, Holter, próba wysiłkowa, rezonans magnetyczny, tomografia komputerowa czy scyntygrafia serca.
Na oddział kardiologiczny z Lublina trafiają chorzy ze wykrytymi problemami układu sercowo - naczyniowego. W ostatnim czasie coraz więcej jest schorzeń dotyczących tego istotnego układu w ciele ludzkim. Dotykają także coraz młodsze osoby. Ze względu na olbrzymią ilość stresu i podwyższone tempo życia rośnie wskaźnik schorzeń kardiologicznych. Stąd kardiologia w swoim zadaniu ma diagnozować, leczyć i stosować profilaktyczne metody zapobiegania chorobom układu sercowo - naczyniowego.
Znaczącym elementem, który stosują oddziały kardiologiczne w Lublinie, jest inwazyjne leczenie przypadłości i schorzeń metodą kardiochirurgiczną. W ten sposób dokonuje się przeszczepów serca, zakładania by-passów, wszczepiania i wymiany rozruszników i innych koniecznych zabiegów.
Na oddział kardiologiczny mogą też być zakwalifikowane dzieci i młodzież, która potrzebuje hospitalizacji kardiologicznej. Oddziały te w Lublinie świadczą te usługi na podstawie zobowiązania z NFZ.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę na oddziale kardiologicznym wynosi 63 dni.
Aktualnie w Lublinie jest 6 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: oddział kardiologiczny.
Tak. W województwie Lubelskim jeszcze jest 8 ośrodków, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: oddział kardiologiczny.