1. Badania medycyny nuklearnej
  2. Dolnośląskie

Badania medycyny nuklearnej

Logo NFZ

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu

4 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką SPZOZ we Wrocławiu na mapie
  • 48 dni Badania medycyny nuklearnej
2.0/5
37 opinii
Weigla 5
Wrocław
Logo NFZ

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej

Dolnośląski Szpital Specjalistyczny im. T. Marciniaka - Centrum Medycyny Ratunkowej na mapie
  • 1 dzień Badania medycyny nuklearnej
1.8/5
32 opinie
Gen. Augusta Emila Fieldorfa 2
Wrocław
Logo NFZ

SPSK Nr 1 we Wrocławiu

SPSK Nr 1 we Wrocławiu na mapie
  • 31 dni Badania medycyny nuklearnej
1.4/5
16 opinii
Pasteura 4
Wrocław
Na dzień 06-12-2021 w województwie dolnośląskim są 3 placówki udzielające na NFZ świadczenia badania medycyny nuklearnej. Średni czas oczekiwania to 27 dni. Najkrócej czeka się 1 dzień, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 48 dni.

Niesamowicie osławione badanie medycyny nuklearnej w Dolnośląskim dotyczy leczenia pooperacyjnego nowotworów tarczycy. W tym planie wykorzystuje się izotop jodu 131I. Podczas poddawania pacjenta owego rodzaju kuracji specjalista może stwierdzić, gdzie umieściły się komórki nowotworowe i potwierdzić bądź wykluczyć przerzuty. Radiofarmaceutyki umieją uzyskać bardziej wnikliwy obraz w badaniach rozpoznawczych w szczególnie wczesnym stadium choroby. Tym przewyższają inne metody diagnostyki lekarskiej.

Istotą tej gałęzi medycyny jest używanie deuterów promieniotwórczych, które stosowane są ze środkami farmakologicznymi, tworząc radiofarmaceutyki. Ich efektywność polega na pozostawianiu śladów czytelnych podczas badań specjalistycznych w trakcie procesów życiowych i działania konkretnego narządu. Poważną zaletą tego typu specyfików jest dobra swoboda ich modyfikacji, dzięki czemu zyskuje się pożądany rezultat.

Celem diagnostycznego rozpoznania zmian chorobowych wewnątrz organizmu przeprowadza się badania medycyny nuklearnej z Dolnośląskiego. Aby skorzystać z usług jednej z placówek, należy uzyskać skierowanie od specjalisty rodzinnego lub specjalisty kooperującego z NFZ.

Chorzy są również leczeni metodami badań nuklearnych. W tym celu podaje się komórki nowotworowe na działanie izotopów radioaktywnych np. podczas przerzutów do kości, gdzie operacja chirurgiczna jest nierealna. Stosuje się wówczas deutery fosforu, strontu, samaru i renu.