W różnym etapie życia noworodka rodzice mogą odwiedzić dowolne poradnie neonatologiczne we Wrocławiu, jeżeli trapią się poziomem zdrowia swojej pociechy mimo wczesnego zdrowego rozwoju i wysokiej klasyfikacji w skali Apgar. Do takich objawów kwalifikują się, choćby: niewielka aktywność ruchowa połączona z wysoką sennością, ulewanie pokarmu, wymioty, mutacje skórne (w tym przeciągająca się w czasie żółtaczka), laksacji i zatwardzenia.
W początkowych godzinach życia noworodka opiekę nad nim sprawuje dużo osób w szpitalu. Jedną z nich jest lekarz neonatolog. Zajmuje się oceną wszelakich zmian powstających w organizmie małego pacjenta i podejmuje decyzję o ewentualnych specjalnych badaniach szpitalnych. Przeprowadza także kontrolne badania zaraz po porodzie. Poradnie neonatologiczne z Wrocławia funkcjonują na podstawie świadczenia Narodowego Funduszu Zdrowia.
Początkowy kontakt z neonatologiem noworodek ma już po urodzeniu się. Wtedy to przeprowadza się szeregu badań testowych robionych w sensie określenia stanu zdrowia. Lekarz sprawdza predyspozycje sprawnościowe dziecka, kształt i rozmiar brzuszka, poprawność budowy kręgosłupa i przepływ krwi. Również ocenia się również stan podniebienia, ruchomość języka i rytm bicia serca. Poradnia neonatologiczna we Wrocławiu świadczy także opiekę zdrowotną wcześniaków. W tym celu analizuje się i wspiera rozwój noworodka, by mógł go dobrze przejść. Obejmuje to prewencję przed infekcjami i innymi chorobami. Leczeniem otacza się także małych pacjentów, u których w stadium prenatalnym rozpoznano choroby.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę w poradni neonatologicznej wynosi 3 dni.
Aktualnie we Wrocławiu są 4 placówki, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: poradnia neonatologiczna.
Tak. W województwie Dolnośląskim jeszcze jest 8 ośrodków, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: poradnia neonatologiczna.