1. Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)
  2. Łódzkie

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET), Łódź

Logo NFZ

NZOZ Medyczne Centra Diagnostyczne Voxel w Łodzi

NZOZ Medyczne Centra Diagnostyczne Voxel w Łodzi na mapie
  • 22 dni Pozytonowa tomografia emisyjna
3.9/5
36 opinii
Pólnocna 42
Łódź Bałuty
Logo NFZ

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi

Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. M. Kopernika w Łodzi na mapie
  • 222 dni Pozytonowa tomografia emisyjna
2.1/5
42 opinie
Pabianicka 62
Łódź Górna

Na dzień 03-05-2024 w Łodzi są 2 placówki udzielające na NFZ świadczenia pozytonowa tomografia emisyjna (pet). Najwięcej w dzielnicach Bałuty i Górna (po 1). Średni czas oczekiwania to 124 dni. Najkrócej czeka się 24 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 224 dni.

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) na NFZ w Łodzi - co musisz wiedzieć?

Znaczący udział w dziedzinie diagnostyki rozmaitych jednostek chorobowych ma pozytonowa tomografia emisyjna w Łodzi i innych miejscach Polski. Jej skuteczność wykorzystuje się przede wszystkim w poszukiwaniu zmian nowotworowych, ale także lepszym diagnozowaniu chorób neurologicznych, takich jak Alzheimer, Parkinson czy padaczka. Pacjenci cierpiący na schizofrenię dodatkowo mogą być efektywnie badani w ten sposób.

Aby bardzo sprawnie zobrazować wewnętrzny stan organizmu pacjenta robiona jest pozytonowa tomografia emisyjna (PET). Placówki z Łodzi robią tego typu badanie na zasadzie świadczenia NFZ. Polega ono na wprowadzeniu do ciała pacjenta substancji radioizotopowej i badanie drogi obieranej przez ulegające rozpadowi cząsteczki. Ruch fotonów jest obserwowany przez specjalistyczne urządzenie obrazujące i przekazywane na monitor komputera.

Niekwestionowaną wartością tego, że pacjent zostaje objęty pozytonową tomografią emisyjną w Łodzi, jest krótki czas połowicznego rozpadu związku promieniotwórczego. Oznacza to, że narządy wewnętrzne pacjenta nie są narażone na wpływanie związków radioaktywnych przez długi czas. Wykorzystywany do opisywania izotop 18F podlega połowicznemu rozpadowi po niespełna dwóch godzinach. Do badania tego zazwyczaj używany jest związek chemiczny F18-FDG. Jest to fludeoksyglukoza, która w swoim składzie ma promieniotwórczy fluor. Substancja ta jest przyswajana wyjątkowo dobrze przez wszystkie komórki ciała, co przyczynia się do skuteczności badania.