1. Pozytonowa tomografia emisyjna (PET)
  2. Dolnośląskie

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET), Wrocław

Logo NFZ

Affidea

Affidea na mapie
  • 34 dni Pozytonowa tomografia emisyjna
brak opinii
+ dodaj opinię
Borowska 213
Wrocław
Logo NFZ

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii

Dolnośląskie Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii na mapie
  • 26 dni Pozytonowa tomografia emisyjna
2.8/5
17 opinii
pl. Ludwika Hirszfelda 12
Wrocław

Na dzień 23-06-2024 w mieście Wrocław są 2 placówki udzielające na NFZ świadczenia pozytonowa tomografia emisyjna (pet). Najwięcej w dzielnicach Gaj i Powstańców Śląskich (po 1). Średni czas oczekiwania to 30 dni. Najkrócej czeka się 26 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 34 dni.

Pozytonowa tomografia emisyjna (PET) na NFZ we Wrocławiu - co musisz wiedzieć?

Duży wkład w dziedzinie diagnostyki rozmaitych jednostek chorobowych ma pozytonowa tomografia emisyjna we Wrocławiu i innych miejscach Polski. Jej efektywność stosuje się przede wszystkim w poszukiwaniu zmian nowotworowych, ale dodatkowo lepszym rozpoznawaniu chorób neurologicznych, takich jak Alzheimer, Parkinson czy padaczka. Pacjenci chorujący na schizofrenię także mogą być efektywnie badani w ten sposób.

Aby wydatnie i skutecznie opisać wewnętrzny stan organizmu chorego przeprowadzana jest pozytonowa tomografia emisyjna (PET). Placówki z Wrocławia robią tego typu badanie na zasadzie świadczenia Narodowego Funduszu Zdrowia. Polega ono na wprowadzeniu do ciała chorego substancji promieniotwórczej i śledzenie drogi obieranej przez poddające się rozpadowi cząsteczki. Ruch fotonów jest śledzony przez specjalne urządzenie ukazujące i przekazywane na monitor komputera.

Niekwestionowaną wartością tego, że chory zostaje objęty pozytonową tomografią emisyjną we Wrocławiu, jest krótki czas połowicznego rozpadu związku promieniotwórczego. Oznacza to, że narządy wewnętrzne chorego nie są narażone na oddziaływanie związków radioaktywnych przez znaczny czas. Wykorzystywany do opisywania izotop 18F podlega połowicznemu rozkładowi po niespełna dwóch godzinach. Do badania tego zazwyczaj wykorzystywany jest związek chemiczny F18-FDG. Jest to fludeoksyglukoza, która w swoim składzie ma promieniotwórczy fluor. Substancja ta jest wchłaniana bardzo dobrze przez wszelakie komórki ciała, co przyczynia się do efektywności badania.