1. Zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia)
  2. Zachodniopomorskie

Zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia), Szczecin

Logo NFZ

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony

Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony na mapie
  • 104 dni Zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia)
3.3/5
14 opinii
Arkońska 4
Szczecin Zachód
Logo NFZ

SPZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie

SPZOZ Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Szczecinie na mapie
  • 63 dni Zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia)
1.8/5
4 opinie
Jagiellońska 44
Szczecin Śródmieście
Logo NFZ

Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 Pum w Szczecinie

Na dzień 28-04-2024 w Szczecinie są 3 placówki udzielające na NFZ świadczenia zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia). Najwięcej w dzielnicy Zachód (2). Średni czas oczekiwania to 65 dni. Najkrócej czeka się 25 dni, a u świadczeniodawcy z najdłuższą kolejką nabliższy wolny termin jest za 108 dni.

W województwie zachodniopomorskim jest jeszcze 5 ośrodków, w których w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia jest zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia). Kolejka w nich wynosi średnio 17 dni.

Zabiegi w zakresie ciała szklistego (witrektomia) na NFZ w Szczecinie - co musisz wiedzieć?

Zabiegi z profilu ciała szklistego (witrektomia) w Szczecinie stanowią bardzo znaczną szansę dla pacjentów na diametralną poprawę jakości widzenia. Hamują rozwój ślepoty i ratują narząd wzroku. Dzięki temu pacjent może wrócić do robienia powszednich zadań i pracy.

Istotnym czynnikiem w budowie oka jest tkwienie w nim ciała szklistego. Jest to bezbarwna masa zajmująca wnętrze oka, która delikatnie i w sposób swobodny styka się z siatkówką. Ze względu na podatność na zmiany przeprowadza się zabiegi z obszaru ciała szklistego (witrektomia) w Szczecinie i innych miastach Polski.

Operacja wykonywana przez specjalistę polega na wprowadzeniu do wnętrza oka narzędzi operacyjnych i wyeliminowanie patologicznych zmian ciała szklistego. Jego niedobór zostaje zastąpiony przez właściwy wypełniacz tj. olej silikonowy lub sprężone gazy. Obecność ciał obcych wewnątrz narządu wzroku jest przyczyną dyskomfortu odczuwanego przez chorego. Z czasem jednak zjawisko to ustępuje bezpowrotnie.

Należy jednak przede wszystkim bezwzględnie stosować się do wskazań specjalistów. Dokonywanie wszelkich odstępstw od reguł albo ich łamanie poprzez narażanie się na wysiłek lub nadwyrężanie wzroku może doprowadzić do nieodwracalnych zmian. Wysiłek włożony w operację i czas kuracji może zatem okazać się bezwartościowy. Osoby przechodzące witrektomię powinny co najmniej 3 dni po zabiegu wypoczywać w pozycji leżącej bocznej i unikać wysiłku, schylania się czy naświetlenia oka.