Nowoczesny sprzęt i specjaliści wielu dziedzin medycyny - to najważniejsze wymogi stawiane centrom urazowym. Trafiają tu osoby w ciężkim stanie, z wielonarządowymi obrażeniami, m.in. poszkodowani w wypadkach drogowych.
Centra powstały na terenie całego kraju przy 14 wysokospecjalistycznych szpitalach. Dysponują nowoczesną aparaturą medyczną.
Poszkodowanymi, którzy tu trafiają, zajmuje się zespół - Trauma Team; w jego skład wchodzą specjaliści: medycyny ratunkowej, anestezjologii, intensywnej terapii oraz innych dziedzin niezbędnych na oddziałach zabiegowych. W razie potrzeby do zespołu dołączają lekarze innych specjalizacji.
Konsultacje na odległość
Po przetransportowaniu poszkodowanego do centrum urazowego - często z użyciem helikoptera Lotniczego Pogotowia Ratunkowego - Trauma Team stabilizuje funkcje życiowe pacjenta i zaleca odpowiednie badania. W następnej fazie wykonywane są zabiegi. Ostateczne decyzje w sprawie diagnozy i leczenia podejmuje kierownik zespołu.
W niektórych przypadkach prowadzone są telemedyczne konsultacje z innymi ośrodkami. Dzięki wykorzystaniu nowych technologii możliwe jest przesyłanie np. najwyższej jakości zdjęć EKG, USG, co pozwala postawienie diagnozy na odległość. Możliwość prowadzenia konsultacji telemedycznych to jeden z wymogów centrów. Wśród nich jest także dostęp do leczenia tlenoterapią hiperbaryczną.
Zabiegi i rehabilitacja
Pacjenci trafiają do centrum urazowego na wniosek lekarza lub ratownika, który udziela im pomocy bezpośrednio po wypadku. Ocenia on stan poszkodowanego i jego obrażania oraz konsultuje się z centrum.
Zdarza się, że najciężej poszkodowani pacjenci przebywają w centrach nawet kilka miesięcy. W tym czasie przechodzą nie tylko szereg zabiegów, ale i wstępną rehabilitację. Mają także zapewnioną opiekę psychologiczną.
Centra są też bazą dydaktyczną i szkoleniową dla kadry medycznej.
Komentarze (0)