Walka z owadami może być wyjątkowo uciążliwa. Są jednak substancje, które mają na celu ochronę dorosłych i dzieci przed latającymi szkodnikami. Jedna z nich jest ikarydyna – substancja uznawana za bezpieczną i przeznaczoną również dla dzieci. Chcesz wiedzieć o niej więcej? Przeczytaj!

Ikarydyna – co to za substancja?

Ikarydyna nazywana jest inaczej pikarydyną i wchodzi w skład rodziny piperydów. Ikarydyna powszechnie służy jako środek odstraszający komary i inne owady. Jest bezwonny i praktycznie całkowicie pozbawiony koloru. Wchodzi w skład produktów obecnie używanych do walki z komarami, kleszczami, muchami czy pchłami. Wykazuje większe bezpieczeństwo użycia niż DEET.

Czy ikarydyna jest bezpieczna?

Stworzona w latach 80 ubiegłego wieku substancja nie wykazuje skutków ubocznych w działaniu powierzchniowym na skórę. Kluczem jest utrzymanie odpowiedniego poziomu stężenia w produkcie. Zwykle stosuje się preparaty zawierające do 20% ikarydyny. Repelenty te mogą występować w formie kremu, mgiełki, sprayu lub sztyftu. Badania potwierdzają, że opisywana substancja nie powoduje zmian skórnych, ani negatywnych reakcji układu nerwowego człowieka. Nie wykazuje również skłonności do reagowania z tworzywami sztucznymi, czy uszczelniaczami w przeciwieństwie do wysoko stężonego DEET.

W jaki sposób można stosować ikarydynę?

Najpopularniejsza metoda na wykorzystanie repelentów z ikarydyną to bezpośrednia aplikacja na skórę lub ubranie. Dzięki temu komary i inne owady latające nie są w stanie pokonać powstałej bariery i oddalają się. Skuteczność ochrony jest uzależniona od formuły produktu i stężenia substancji aktywnej. Produkty z ikarydyną wykorzystuje się również do pokrywania wnętrz obiektów np. domów mieszkalnych. W ten sposób zabezpiecza się większe przestrzenie, również publiczne, przed atakami ze strony owadów. To produkt na szeroką skale stosowany w strefach tropikalnych również przez oddziały wojskowe.

Jak długo działa ochrona ikarydyny?

Jak wspomnieliśmy wcześniej, stopień bezpieczeństwa jest uzależniony od stężenia i typu repelentu. Najlepsze działanie przeciwko komarom czy kleszczom zaobserwowano w przypadku 20-procentowego kremu. Owady przez 12–14 godzin nie są skłonne do atakowania człowieka. Większość produktów jest wyposażona w składniki o niższym stężeniu, dlatego trzeba je aplikować na skórę lub ubranie nieco częściej. W przypadku 10-procentowej mieszaniny, okres ponownego nanoszenia na skórę lub ubranie to 3,5–8 godzin.

Na co uważać podczas stosowania ikarydyny?

Środek ten sam w sobie jest bezpieczny w proponowanym na rynku stężeniu. Trzeba jednak pamiętać, że jest niezwykle toksyczny w połączeniu z DEET. Dlatego nie należy mieszać ze sobą ani aplikować na skórę jednocześnie produktów zawierających te dwie aktywne substancje. W przeciwnym razie może dojść do podrażnienia skóry i oczu, oraz reakcji alergicznych.

Produkty z ikarydyną są polecane przez ekspertów w walce z owadami latającymi i kleszczami. Stosowanie ich zawsze powinno być dostosowane do zaleceń producenta oraz powyższych wskazówek.

Możesz ocenić ten artykuł: