Betakaroten, kasza jaglana, napar z mniszka lekarskiego – takie produkty powinny znaleźć się w diecie kogoś, kto chce nieco oszukać kalendarz. Jednak jak podkreślają eksperci, dieta może poprawić wygląd, ale dla przedłużenia młodości trzeba zmienić też nawyki.

– Dietą możemy wspomóc swój młody wygląd, ale zmiana tylko tego, co jemy, nie wystarczy. Dieta nie pomoże znacząco, jeśli stale towarzyszy nam lęk, trwamy w niszczącej nas sytuacji lub choćby tylko nie akceptujemy siebie – mówi dietetyk Marek Zaremba.

– Zdrowe odżywianie, ruch, odpowiednia pielęgnacja ma znaczący wpływ na naszą skórę, a to na niej widać najbardziej i najszybciej oznaki starzenia - dodaje skin coach Bożena Społowicz. Jak zaznacza, nieodpowiedni sposób żywienia rzuca się w oczy od razu. – To suchość skóry, łuszczenie się naskórka, cienkie włosy bez połysku, zapalenie powiek w kącikach oczu, zapalenie kącików ust, łamliwe paznokcie, obrzęki tkanki podskórnej czy łojotok w fałdach nosowo-policzkowych – wylicza.

Zachować równowagę kwasowo-zasadową

Według eskpertów najważniejsza jest równowaga kwasowo-zasadowa i to temu powinna być podporządkowana właściwa dieta, która przekłada się na zdrowszy, a przez to i młodszy wygląd naszej skóry.

Produkty zasadotwórcze to głównie owoce, warzywa i mleko, kwasotwórcze - mięso, ryby, jaja, produkty zbożowe, kawa i herbata. Każdy posiłek powinien zawierać produkty z obu tych grup, bowiem zakwaszanie ustroju zwiększa wrażliwość skóry na podrażnienia, a dieta zasadowa tę wrażliwość zmniejsza.

– Nie jest tajemnicą, że większość chorób cywilizacyjnych bierze swój początek w zakwaszającej diecie. Niestety, białko odzwierzęce, kawa, cukier to zmora naszych obecnych czasów – dodaje Zaremba.

Dietetyk promuje zatem gotowanie z wykorzystaniem wartościowych, sezonowych produktów, z których przygotowuje potrawy bogate w antyoksydanty, witaminy, minerały i błonnik. Za godne polecenia uważa oczyszczanie organizmu i głodówkę. Poza tym – jak najmniej cukru, a sól - w niewielkich ilościach.

Co jeść, by dobrze wyglądać

Produktem szczególnie polecanym jest przyrządzana na różne sposoby kasza jaglana. Prócz tego warzywne zupy-kremy, ryby, warzywa, soki owocowo-warzywne, najlepiej bogate w beta karoten, który – spożywany regularnie – nada naszej cerze zdrowy, "opalony" odcień. Wskazane są też jednodniowe głodówki, które pomagają oczyścić organizm.

Należy również pamiętać o produktach bogatych w witaminy A, B, C, E. - Źródłem witaminy A są przykładowo morele, spore ilości witaminy C natomiast znajdziemy w imbirze czy jagodach goji - mówi Zaremba.

Do picia dietetyk poleca oczyszczający napar z mniszka lekarskiego oraz wodę mineralną o wartości PH od 9 do 11.

– Kiedy naszemu organizmowi brakuje wody, komórki nie są w pełni nawodnione i zaczynają ulegać degeneracji, która prowadzi do uszkodzenia tkanek, a tym samym powoduje starzenie się skóry – podkreśla Społowicz.

Możesz ocenić ten artykuł: