Przyzwyczailiśmy się już do tego, że osoby z wadami widzenia muszą nosić okulary. Czy to jednak na pewno jedyne rozwiązanie? Okazuje się, że nie! Można dziś bowiem skutecznie pozbyć się wady widzenia za pomocą laserowej korekcji wzroku. Metoda ta pozwala przywrócić ostry obraz - i to bez potrzeby korzystania z okularów czy soczewek kontaktowych. Brzmi dobrze, prawda? Sprawdźmy więc, ile kosztuje!

Pożegnać okulary? Czemu nie!

Niewyraźne widzenie, rozmazany obraz, problemy z czytaniem (z bliska lub z odległości) to tylko niektóre z wyzwań stojących na co dzień przed pacjentami z wadą widzenia. Bez względu na to, czy mamy do czynienia z krótkowzrocznością, nadwzrocznością czy astygmatyzmem, najczęściej stosujemy okulary lub soczewki kontaktowe. Metody te jednak nie rozwiązują problemu: pozwalają lepiej widzieć, ale wada jak była - tak jest nadal. Na szczęście w dzisiejszych czasach dostępne są zupełnie nowe sposoby, dzięki którym wadę można dosłownie usunąć z oka. Tym samym wraca ostry wzrok, a okulary ani soczewki nie są już potrzebne! Nie trzeba chyba mówić, jak pozytywny wpływ na komfort codziennego funkcjonowania będzie miała ta zmiana. Jedną z takich nowoczesnych metod jest laserowa korekcja wzroku.

Jak to się dzieje, że laser leczy widzenie?

Na czym dokładnie polega ta forma leczenia? Istota zabiegu sprowadza się do odpowiedniego ukształtowania powierzchni rogówki przy pomocy wiązki lasera. Dzięki temu promienie światła, które przez cały czas wpadają do oka, mogą znowu ogniskować się we właściwym punkcie siatkówki – a to odpowiada za ostre widzenie. Przed korekcją odbywa się badanie kwalifikacyjne, które pozwala lekarzowi poznać strukturę rogówki danego pacjenta i wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do zabiegu. Koszt takiego panelu badań to 290 zł.

Ile kosztuje laserowa korekcja wzroku?

Kwoty leczenia są różne i zależą głównie od wybranej metody zabiegu – istnieje bowiem kilka różnych rodzajów laserowej korekcji. Podczas badania kwalifikacyjnego lekarz pomoże nam w wyborze odpowiedniej. Przy zabiegu na jednym oku ceny laserowej korekcji wzroku w Krakowie wahają się od ok. 3 tys. do ok. 4,8 tys. złotych.

Zobacz też ceny laserowej korekcji wzroku w Warszawie

 • Metody powierzchowne (EBK, PRK, transPRK)

Ich zasada opiera się na wyprofilowaniu powierzchni rogówki, z wcześniejszym usunięciem najbardziej zewnętrznej części, czyli nabłonka (który oczywiście z czasem odrasta). Metody te szczególnie poleca się osobom narażonym na urazy okolicy oka i czynnie uprawiającym sport.

 1. Zabieg PRK należy do najstarszych technik laserowej korekcji wzroku. W jego przypadku do usuwaniu nabłonka rogówki wykorzystuje się m.in. roztwór alkoholu. Cena PRK za jedno oko to 3200 zł,
 2. Zabieg EBK kosztuje 3450 zł. Do usunięcia nabłonka rogówki używa się tutaj specjalnego separatora.
 3. Z kolei zabieg transPRK pozwala na usunięcie nabłonka rogówki metodą bezdotykową. To nieco szybsza i najbardziej precyzyjna metoda powierzchowna. Cena transPRK dla jednego oka to 3800 zł.
 • Metody głębokie (np. FemtoLASIK)

  W odróżnieniu od metod powierzchownych, tutaj nie usuwa się nabłonka rogówki, a jedynie nacina i odchyla jej fragment (tzw. płatek). Charakteryzuje je krótszy czas rekonwalescencji i możliwość korekcji wysokich wad widzenia. Są jednymi z najbardziej polecanych rodzajów laserowej korekcji wzroku.
 1. Za zabieg FemtoLASIK vOptimum zapłacimy 4000 zł za jedno oko.
 2. Zabieg FemtoLASIK vDesign jest szczególnie polecany osobom z niestandardowymi parametrami oka (np. zbyt cienka rogówka, nietypowy kształt rogówki). Jego cena to 4800 zł za jedno oko.
 • Zabieg SMILE

  Jedna z najnowszych metod laserowej korekcji wzroku to ReLEx® SMILE. Jest to metoda tzw. trzeciej generacji. Charakteryzuje się minimalną inwazyjnością i szczególnie dobrze sprawdza się w usuwaniu krótkowzroczności oraz astygmatyzmu.
 1. Cena zabiegu SMILE to 4800 zł za jedno oko.

Zabiegi laserowej korekcji wzroku nie są niestety finansowane przez NFZ. Warto jednak wiedzieć, że istnieje możliwość opłacenia ich w wygodnym dla wielu pacjentów systemie ratalnym – można w ten sposób ustalić nawet do 50 rat za zabieg.


Podane ceny są cenami regularnymi, natomiast Centrum Okulistyczne Vidium Medica często oferuje swoim Pacjentom promocje sezonowe, warto więc śledzić stronę, aby być na bieżąco ze wszystkimi ofertami.

Co dostajemy w podanej cenie?

To, co jest wliczone w cenę laserowej korekcji wzroku zależy w dużej mierze od konkretnej kliniki czy gabinetu. W Specjalistycznym Centrum Korekcji Wzroku – Vidium Medica w kwocie tej zawierają się:

 • konsultacje i wszystkie potrzebne materiały;
 • właściwy zabieg;
 • 12-miesięczna gwarancja VidiumCare, przedłużana co roku po zgłaszaniu się na wizyty kontrolne;
 • wizyta kontrolna po laserowej korekcji.

Dodatkowo, istnieje możliwość skorzystania z pakietu Komfort oraz Komfort+. To oferty skierowane głównie dla przyjezdnych. Opcja Komfort (od 199 do 299 zł) pokrywa nocleg ze śniadaniem dla 2 osób w hotelu trzy- lub czterogwiazdkowym. Komfort+ (299 zł) oprócz tego zapewnia nam także transport z hotelu do kliniki i z powrotem – dotyczy to zabiegu, ale i odbywającej się na drugi dzień wizyty kontrolnej.

Jak wygląda zabieg laserowej korekcji wzroku?

Mogłoby się wydawać, że zabieg niosący ze sobą wszystkie wymienione wcześniej korzyści będzie długą i skomplikowaną operacją. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego – laserowa korekcja wzroku trwa tylko kilkanaście minut i jest jedną z najczęściej wykonywanych procedur okulistycznych na świecie! Co więcej:

 • jest całkowicie bezbolesna – dzięki wykorzystaniu miejscowego znieczulenia w postaci kropli do oczu;
 • jest bardzo bezpieczna – ewentualne powikłania są niezmiernie rzadkie (dotyczą mniej niż 1% przypadków) i najczęściej o charakterze przejściowym;
 • nie wiąże się z dłuższą hospitalizacją – po zabiegu spędzamy ok. pół godziny w pokoju wypoczynkowym - i to wszystko! Laserowa korekcja wzroku nie wymaga pozostawania w klinice: pacjent przyjeżdża, poddaje się zabiegowi i wraca do domu w tym samym dniu.

Obecnie laserowa korekcja wzroku jest jedną z najpopularniejszych metod okulistycznych na świecie. Jeśli masz wadę widzenia i chcesz wreszcie uwolnić się od okularów i soczewek kontaktowych, nowoczesna technologia laserowa może być dla Ciebie znakomitym rozwiązaniem!

Możesz ocenić ten artykuł: