Włókniaki są zmianami na skórze, które choć niegroźne, to mogą dać w kość ich właścicielowi. Te odstające mogą się nadrywać, co szczególnie uciążliwe jest na szyi, gdzie nosimy szaliki, oraz w okolicach piersi, gdzie zakładami stanik. Dlatego nikogo nie dziwi, że preparat na usuwanie włókniaków jest rozchwytywany w aptece. Co to są włókniaki, skąd się biorą i jak się ich pozbyć?
Co to jest włókniak?
Włókniak to rodzaj łagodnej narośli skórnej, która rozwija się w fałdach skóry, najczęściej na szyi, pachach, czy też pod piersiami. Jak wygląda włókniak? Jest to brązowy lub cielisty pieprzyk, który często odstaje na skórze. Choć nie jest szkodliwy, ani zakaźny, to ze względu na jego usytuowanie może podrażniać skórę wokół, a czasem boleśnie nadrywać. Dla wielu osób posiadania włókniaka wiąże się też z dyskomfortem psychicznym, szczególnie kiedy włókniak pojawia się w widocznym miejscu np. w okolicy twarzy. Dlatego też pacjenci często szukają preparatu na włókniaki, aby pozbyć się go na dobre.
Czym charakteryzuje się włókniak? Włókniak zwykle jest miękką, ruchomą naroślą skórną, która może być w kolorze skóry lub nieco ciemniejsza. Rośnie pojedynczo lub w grupach. Często nie sprawia bólu ani dyskomfortu fizycznego, ale jego obecność stanowi problem estetyczny dla wielu osób. Można wyróżnić dwa rodzaje włókniaków – włókniak twardy, zwykle pojawiający się pojedynczo na nogach oraz włókniak miękki, lubiący występować w większych skupiskach na szyi, w pachwinach i pod pachami.
Czy włókniak jest groźny? Włókniak jest łagodnym nowotworem, który zwykle nie stanowi zagrożenia dla zdrowia. Jednakże, jeśli zauważasz jego szybki wzrost lub niepokoisz się jego wyglądem, udaj się do lekarza – on określi dokładnie co za zmiana rozwija się na twojej skórze.
W jaki sposób włókniaki się tworzą
Włókniaki powstają z komórek tkanki łącznej włóknistej. Podejrzewa się, że na ich wzrost pobudza częste drażnienie niektórych miejsc np. pod pachami. Jednak skłonności do powstawania włókniaków z reguły są genetyczne – jeżeli twoi rodzice mieli włókniaki, powinieneś bacznie obserwować swoją skórę. Włókniaki częściej obserwuje się też u osób po 40 r.ż., które dodatkowo cierpią na zespół metaboliczny, czyli m.in. insulinooporność, cukrzycę, otyłość, nadciśnienie tętnicze. Dobra wiadomość jest taka, że włókniaki można skutecznie usuwać.
Jak pozbyć się włókniaka u dermatologa
Włókniaki najczęściej usuwa się w gabinecie dermatologa. Zwykle stosuje on elektrokoagulację. Jest to zabieg, w którym włókniaki traktowane są prądem o wysokiej częstotliwości. Białka narośli ulegają denaturacji, a sam włókniak odpada. Co dla wielu osób istotne – nie trzeba nacinać skóry, ani trzymać szwów po zabiegu. Wystarczy znieczulenie miejscowe, a sama procedura trwa raptem kilka minut.
Alternatywą jest wymrażanie włókniaków ciekłym azotem. Tak jak przy elektrokoagulacji stosowaliśmy wysoką temperaturę uzyskaną przez przepływ prądu, tak tutaj temperatura jest bardzo niska i sięga -140 stopni Celsjusza.
Jeszcze jedną metodą jak usunąć włókniaki jest wykorzystanie lasera. To wielofunkcyjne urządzenie powoduje fototermiczne uszkodzenie wybranych komórek – w tym przypadku włókniaka. Komórki narośli są uśmiercane i włókniak odpada. Trzeba pamiętać, że nie wszyscy mogą skorzystać z tej metody – nie nadaje się ona dla osób chorujących na nowotwór, zakrzepicę, czy pacjentów z pompą insulinową bądź z rozrusznikiem serca.
Jeżeli wyżej wymienione formy napawają Cię strachem lub nie jesteś w stanie pójść do lekarza w najbliższym czasie, to możesz sięgnąć po preparaty do usuwania włókniaków bez recepty.
Preparaty na włókniaki z apteki
W tym momencie w aptece można nabyć preparat na włókniaki bez recepty. Jest to dobra opcja dla osób, które umieją rozróżnić włókniaka od innych zmian skórnych i nie boją się samodzielnych zabiegów. Należy jednak pamiętać, że takie włókniaki muszą spełniać pewne wymagania – mieć maksymalnie 3 mm średnicy i 5 mm wysokości. Taki preparat do usuwania włókniaków po naniesieniu na zmianę skórną zatrzymuje dopływ krwi do włókniaka. Dzięki temu zmiana powoli usycha.
Co zawiera zestaw do usuwania włókniaków? Typowy zestaw do usuwania włókniaków zawiera preparat w postaci plastrów, aplikator i instrukcję, tak aby samodzielnie można było usunąć zmianę skórną. Aktualnie nie jest dostępny płyn na włókniaki czy lek w innej postaci.
Z czym można pomylić włókniaka
Niewprawne oko może pomylić włókniaka z inną zmianą skórną np. z mięczakiem zakaźnym. Mięczaki zazwyczaj rosną w skupiskach i tworzą małe grudki z wgłębieniem pośrodku. Lubią pojawiać się na tułowiu, w okolicy pachwin i stawów. W przeciwieństwie do włókniaków mięczaki są zakaźne. Pojawiają się zwykle u dzieci, młodzieży i młodych dorosłych. Zarazić się nimi można przez używanie tych samych przedmiotów np. zabawek. Osoby aktywne seksualnie przenoszą mięczaka przy stosunku. Szczęśliwie w aptece dostępny jest preparat na mięczaka zakaźnego.
Mięczak zakaźny – leki bez recepty
Najczęstszym wyborem pacjentów jest płyn na mięczaka. Zawiera on roztwór wodorotlenku potasu, który zabija zmianę i zapobiega jej rozprzestrzenianiu się. Wystarczy nanieść płyn na zmianę i poczekać około 1-2 minuty. Potrzeba jednak trochę cierpliwości, bowiem mięczaki leczy się około 2-5 tygodni. W przypadku większych lub bardziej uporczywych mięczaków lekarz może zdecydować się na inne metody leczenia, takie jak krioterapia (zamrażanie zmiany) lub chirurgiczne usunięcie mięczaka. Wskazane jest również unikanie samodzielnego usuwania mięczaków poprzez wyciskanie ich, ponieważ może to prowadzić do ich dalszego rozprzestrzeniania się.
Należy pamiętać, że każda zmiana na skórze, która wzbudza twoją wątpliwość, wymaga konsultacji z dermatologiem. On może postawić właściwą diagnozę i zalecić odpowiednie leczenie. Niektóre zmiany mogą być groźne dla zdrowia, dlatego ważne jest, aby nie bagatelizować żadnych nieprawidłowości na skórze, regularnie sprawdzać swoje ciało w poszukiwaniu zmian i umawiać się na wizyty kontrolne.
Komentarze (0)