W okresie jesienno-zimowym szczególnie często borykamy się z problemem przesuszającej się skóry dłoni. Aby temu zapobiec, należy poznać przyczyny utraty równowagi wodno-lipidowej. Dlaczego skóra dłoni się wysusza? Jakie czynniki mają na to największy wpływ? Jak się przed tym chronić? Przeczytaj!
Co to jest płaszcz hydrolipidowy skóry?
Aby zapobiegać utracie wody i wysuszaniu się dłoni jest w niej obecny swoisty płaszcz ochronny. Składa się z substancji wodnych i tłuszczowych (lipidów), które blokują przenikanie substancji do skóry właściwej i utratę nawilżenia. Gdy skład bariery ochronnej jest zrównoważony, skóra dłoni jest elastyczna, delikatna i pozbawiona przebarwień. Jednak różne czynniki spotykane na co dzień mogą pozbawić dłonie harmonii hydrolipidowej. W rezultacie bariera ochronna słabnie, a skóra rąk zaczyna pękać, czerwienić się i jest szorstka w dotyku.
Co wpływa na zaburzenie równowagi wodno-lipidowej skóry?
Poniżej znajdziesz kilka najistotniejszych czynników, które powodują przesuszanie się skóry. Który z nich najbardziej dotyczy ciebie?
Wystawienie na wiatr i chłód
Dlaczego kobiety mają delikatniejsze dłonie niż mężczyźni? Pewną wskazówką jest ochrona rąk w zimie i podczas jesieni, gdy aura jest wyjątkowo wymagająca. Panie stosują kremy nawilżające i rękawiczki ochronne, a mężczyźni zwykle nie dbają o takie szczegóły. W konsekwencji wystawienie na oddziaływanie wiatru i niskich temperatur powoduje przesuszanie się dłoni i pękanie naskórka.
Długie kąpiele w gorącej wodzie
Szczególnie zimą po długim spacerze przedłużona gorąca kąpiel może wydawać się idealnym zwieńczeniem relaksu. Dla skóry to jednak spory szok. Długotrwałe wystawienie skóry dłoni i całego ciała na gorącą wodę zaburza funkcjonowanie bariery ochronnej, szczególnie gdy woda jest twarda.
Stosowanie detergentów bez rękawiczek ochronnych
Wiele produktów czyszczących wykorzystywanych w domach ma w składzie substancje o silnym działaniu powierzchniowym. Są jednocześnie mocno drażniące w kontakcie ze skórą. Dłonie nieosłonięte rękawiczkami podczas prac są narażone wysuszanie, pękanie i zaczerwienienia. W skrajnych przypadkach może dojść również do poparzenia się.
Silne środki dezynfekujące
W dobie notorycznego dezynfekowania dłoni mieszaniną alkoholu etylowego i wody mnóstwo osób skarży się na przesuszone dłonie. Nic w tym dziwnego, bo 60-procentowy roztwór alkoholu etylowego ma silne działanie bakteriobójcze przy jednoczesnym wysuszaniu skóry. Dlatego należy stosować produkty z dodatkowymi substancjami łagodzącymi lub po dezynfekcji nie szczędzić sobie kremów nawilżających.
Odwodnienie organizmu i jednostki chorobowe
Bariera ochronna składająca się z wody i lipidów jest wrażliwa na utratę wody w organizmie. Dlatego nieregularne przyjmowanie płynów, wysiłek pozbawiony nawodnienia, wymioty lub biegunki mocno wpływają na pogorszenie równowagi wodno-lipidowej. W takich sytuacjach należy pamiętać o regularnym przyjmowaniu wody i substancji odżywczych.
Podsumowanie – co wpływa na przesuszenie skóry dłoni?
Aby ustrzec się rozregulowania harmonii hydrolipidowej, unikaj nadmiernego wyeksponowania dłoni na zimną i gorącą wodę, wiatr oraz detergenty.
Komentarze (0)