Dla większości z nas sen jest czynnością naturalną, do której nie przykładamy większej wagi. Tymczasem odgrywa on ogromną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Czym grozi chroniczne niedosypianie?

Znaczenie wysypiania się dla zdrowia

Zdrowy, głęboki sen to podstawa funkcjonowania organizmu. Już po jednej nocy z zaburzonym, krótkim snem czujemy się źle. Odczuwamy zmęczenie, brak koncentracji, zaburzenia wzroku, czasem dochodzi do tego ból głowy. To dlatego kierowcy na trasach dalekobieżnych muszą mieć zmiennika lub zatrzymywać się, aby odpocząć. Bez snu nie da się żyć.

A co, jeśli bezsenność lub niedosypianie (poniżej 6 godzin na dobę) trwa dłużej, niż jedną noc? Jak dowodzą badania, osoby z zaburzeniami snu mają wyższe stężenie białek odpowiadających za stan zapalny organizmu, niż osoby, u których sen trwa prawidłową ilość godzin (ok. 7-8 na dobę). Białko to przyczynia się do zwiększenia ryzyku zawału serca, artretyzmu, cukrzycy oraz do przedwczesnego starzenia się organizmu.

Odpowiednia ilość snu ma też ścisły związek z nadwagą i otyłością. Wypoczęte osoby podczas diety spalają większą ilość tłuszczu, ale i trawienie oraz regeneracja organizmu następuje właśnie w czasie snu. Znaczenie ma przy tym nie tylko ilość, lecz także jakość snu. Specjaliści podają, że najefektywniej organizm regeneruje się w godzinach nocnych, pomiędzy godz. 22 a 6 rano. Według innych badań, zasypianie pomiędzy godz. 22 a 23 minimalizuje ryzyko chorób serca, w tym udary, zawały lub niewydolności serca. Nie wystarczy więc drzemka w ciągu dnia, ponieważ krótki sen nie wlicza się do ogólnego bilansu snu w ciągu doby. W niektórych przypadkach, nawet krótki sen w ciągu dnia może przyczyniać się do nocnej bezsenności.

Brak wystarczającej ilości snu ma także wpływ na nasz stan psychiczny. Dochodzi wówczas do pogorszenia jakości myślenia, występują stany poddenerwowania, permanentnego stresu. Mogą występować stany lękowe lub depresja - jak dowiedziono, osoby cierpiące na bezsenność mają dziesięciokrotnie wyższe ryzyko zachorowania na depresję. Trwały niedobór snu może spowodować nieodwracalne zmiany w układzie odpornościowym, a to z kolei naraża organizm na różnego rodzaju choroby, m.in. wirusowe. Niedobór snu wraz z nadwagą prowadzić natomiast może do rozwoju cukrzycy typu 2.

Jak poprawić jakość snu?

Do zaburzeń snu przyczyniają się często nieprawidłowe nawyki. Wśród nich wymienia się korzystanie z urządzeń elektronicznych przed snem (ekspozycja na niebieskie światło), spożywanie ciężkostrawnych posiłków o późnej porze, picie alkoholu lub kawy, brak ruchu, a nawet niewygodne miejsce do spania, brudną pościel czy niewywietrzoną sypialnię.

Utrudnione zasypianie powoduje również stres, zdenerwowanie, problemy w pracy lub w życiu prywatnym. Wówczas mogą pomóc suplementy o działaniu wyciszającym, poprawiające pracę układu nerwowego. Suplementy dobrej jakości, które znajdziemy na uns.pl, ułatwiają regenerację i skracają czas potrzebny na zaśnięcie.

Bezsenność może mieć także podłoże medyczne. Przy występowaniu tzw. obturacyjnego bezdechu sennego dochodzi do chrapania i okresów bezdechu. Skutkiem tego jest niedotlenienie mózgu i głębokie zaburzenie faz snu. Prowadzi to do braku odpoczynku, pogarsza jakość życia, powoduje chroniczne zmęczenie.

Bez względu na przyczyny bezsenności, przy jej ciągłym występowaniu dobrze jest skontaktować się ze specjalistą. W radykalnych przypadkach brak snu może prowadzić nawet do śmierci.

Możesz ocenić ten artykuł: