Mogą nas dotknąć w każdym wieku, choć zdecydowanie częściej dotyczą starszych dzieci i dorosłych, wyglądają niegroźnie, ale koniecznie trzeba je leczyć. Kurzajki to bardzo zakaźna przypadłość, wywoływana przez wirus brodawczaka ludzkiego.

– Brodawki wirusowe, powszechnie zwane kurzajkami, to grudki naskórkowe powstające w wyniku zakażenia różnymi typami wirusów HPV - mówi dr Beata Kosiorek-Nalewajek, specjalistka dermatolog z Centrum Medycznego ENEL-MED.

Typy kurzajek

W zależności od postaci i umiejscowienia, wyróżniamy: brodawki zwykłe - najczęściej spotykane na rękach; brodawki stóp - pojedyncze lub mnogie, zwane wtedy mozaikowymi; brodawki płaskie - występujące na twarzy lub grzbietach rąk.

Jak zaznacza dr Kosiorek-Nalewajek, kurzajki mogą występować jako pojedyncze zmiany - o wielkości od 2 do 10 mm - lub drobne, mnogie, rozsiewające się w wyniku samozakażenia.

– Ich wielkość, głębokość i rogowacenie zależą od położenia i stopnia drażnienia. Te bardziej uciskane i drażnione są twarde, bolesne, o hiperkeratotycznej (zrogowaciałej) powierzchni. Brodawki płaskie to grudki lekko wypukłe w kolorze skóry lub brunatnawe" - wyjaśnia dermatolog.

Zakażenie następuje w wyniku wtargnięcia wirusa HPV do naskórka. Dr Kosiorek-Nalewajek wskazuje, że szybciej dochodzi do niego w miejscu, gdzie naskórek jest uszkodzony, np. w miejscu przerwanej skórki okołopaznokciowej. Kurzajki łatwiej też rozprzestrzeniają się u osób z obniżoną odpornością. Najczęściej zakażenie następuje na basenach i saunach lub od osób zakażonych, później może szerzyć się poprzez samozakażenie.

Leczenie kurzajek jest zawsze konieczne

"W zależności od rodzaju brodawek i ich umiejscowienia, istnieje wiele sposobów leczenia. Stosujemy metody farmakologiczne i zabiegowe. Nie dysponujemy lekami przeciwwirusowymi" - mówi dr Kosiorek-Nalewajek.

W leczeniu zewnętrznym można zastosować dostępne w aptekach (część na receptę, niektóre bez) lakiery lub żele z substancjami złuszczającymi lub cytostatycznymi, czyli niszczącymi komórki z wirusami. Można też smarować skórę maściami z mocznikiem i kwasami owocowymi, które rozmiękczają bardzo zrogowaciałe, twarde brodawki.

"W przypadkach opornych na leczenie farmakologiczne wykonujemy zabiegi wycinania (łyżeczkowanie lub laseroterapię) bądź wymrażanie (krioterapię)" - wyjaśnia dermatolog.

W aptekach dostępne są też zestawy, zawierające preparat do wymrażania w warunkach domowych. Po takim zabiegu kurzajka powinna odpaść.

"Ze względu na dość dużą zakaźność należy je koniecznie leczyć i zapobiegać rozszerzaniu infekcji" - podkreśla dermatolog.

Domowe sposoby na pozbycie się kurzajek

Nie powinno się podejmować drastycznych prób samodzielnego usunięcia kurzajek jak wycinanie czy przypalanie. Grozi to zarówno zakażeniem rany, jak i zwiększa ryzyko rozprzestrzenienia się kurzajek na większe obszary ciała.

Bezpiecznym, domowym sposobem leczenia kurzajek może być natomiast stosowanie jaskółczego ziela (glistnik). - Według niektórych pacjentów jest to skuteczne - mówi dermatolog.

Preparaty ziołowe do miejscowego przemywania skóry są dostępne w aptekach lub sklepach zielarskich. Można też do kuracji użyć świeżej roślin (jaskółcze ziele powszechnie występuje na terenie Polski) i sokiem posmarować brodawkę.

Możesz ocenić ten artykuł: