Ludzie od wieków szukali różnych sposobów na to, aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Moc antyoksydantów znano już prędzej, ale kwas alfa liponowy wyizolowano dopiero w 1951 r. Jest to silny związek organiczny wytwarzany przez organizm, ale można go również znaleźć w różnych produktach spożywczych. W istocie jest to mało znany kwas, który może wspomóc zdrowie na wielu płaszczyznach. Co potrafi? Sam się przekonaj!

Co to jest kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa liponowy (ALA) jest związkiem organicznym występującym we wszystkich komórkach — roślinnych, zwierzęcych, jak i ludzkich, w których działa jak silny kofaktor w reakcjach życiowych, które wytwarzają energię dla organizmu.

Znany jest również jako kwas tiooktanowy. Należy do najsilniejszych i najbardziej wszechstronnych naturalnych przeciwutleniaczy, zdolnych do przeciwdziałania niszczycielskim cząsteczkom aktywnego tlenu, znanych jako wolne rodniki, które uszkadzają komórki. Działa na różne ich rodzaje, dzięki czemu może być stosowany w profilaktyce lub poprawie stanu fizjologicznego w różnych schorzeniach wywołanych stresem oksydacyjnym. Oprócz działania jako przeciwutleniacz, ten składnik odżywczy odgrywa ważną rolę w metabolizmie, ponieważ pomaga witaminom wytwarzać energię z białek, węglowodanów i tłuszczów spożywanych w pożywieniu.

Gdzie znajduje się kwas alfa-liponowy?

Głównym źródłem kwasu alfa liponowego jest czerwone mięso, szpinak, brokuły, ziemniaki, bataty, marchew, buraki i drożdże. Dzięki temu zdrowa dieta, w skład której wchodzą mięso i warzywa, jest dobrym źródłem tego składnika odżywczego. Jednak organizm ludzki jest w stanie syntetyzować bardzo małe ilości kwasu liponowego. W celu dostarczenia odpowiedniej dawki w przypadku konkretnych dolegliwości, wielu ekspertów zaleca przyjmowanie go poprzez suplementy.

Kwas alfa liponowy jest wchłaniany w jelicie, a stamtąd poprzez krążenie wrotne dociera do wątroby, skąd następnie jest rozprowadzany do różnych tkanek organizmu. Ma zdolność rozpuszczania się zarówno w wodzie, jak i tłuszczach. Dzięki tej właściwości jest zatem w stanie dotrzeć zarówno do tkanek składających się głównie z lipidów, takich jak układ nerwowy, jak i do tkanek zbudowanych głównie z wody, takich jak serce.

Wybierając preparaty z kwasem alfa liponowym, należy szukać tych o przedłużonym uwalnianiu. - Długie, stopniowe uwalnianie w przypadku ALA jest bardzo istotne z uwagi na fakt, że substancja ta charakteryzuje się wyjątkowo krótkim okresem półtrwania w organizmie. Zastosowanie tradycyjnej formy kwasu alfa liponowego skutkuje spadkiem jego poziomu w ciągu godziny od wartości sprzed zażycia preparatu.

Ponadto kwas alfa liponowy jako antyoksydant wpływa na utrzymanie odpowiedniego poziomu i odzyskiwania aktywnej formy glutation.

Kwas alfa liponowy a cukrzyca i inne właściwości

Kwas alfa liponowy jest od dziesięcioleci stosowany do zwalczania uszkodzeń nerwów u osób z cukrzycą. Bolesna neuropatia cukrzycowa może być częściowo spowodowana przez wolne rodniki i ma tendencję do rozwoju u osób, które przez długi czas nie kontrolowały swojej cukrzycy. Ponadto kwas liponowy obniża poziom cukru we krwi. Z tego powodu jego stosowanie może być przydatne u osób cierpiących na cukrzycę, jednak wymaga dostosowania dawki insuliny i innych stosowanych leków przez lekarza.

Jakie inne właściwości ma kwas alfa liponowy? ALA zwiększa produkcję ATP w komórkach mięśni szkieletowych i sercowych, co w efekcie objawia się zwiększoną produkcją energii. Ponadto poprawia wychwyt glukozy i stymuluje odrost neurytów, prowadząc do normalizacji przewodnictwa nerwowego. Obiecujące są badania, które wciąż trwają w dziedzinie zaburzeń neurodegeneracyjnych, takich jak choroba Parkinsona, Alzheimera itp. ALA ma też wpływ na spowolnienie procesów starzenia i jest nieoceniony wśród sportowców, którzy zażywając go, chronią mięśnie przed uszkodzeniami oksydacyjnymi. Jest to zatem związek o nieskończenie wielu możliwościach.

Możesz ocenić ten artykuł: