Przerost prostaty (z ang. benign prostatic hyperplasia), przyczynia się do wielu nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu moczowego – jednym z najbardziej dokuczliwych i wstydliwych jest problem nietrzymania moczu przez mężczyznę. Jakie są przyczyny przerostu prostaty i jakie efekty daje terapia lecznicza Echolaserem?

Czym jest prostata? Przyczyny przerostu prostaty 

Zanim wyjaśnimy specyfikę działania Echolasera, warto przypomnieć, czym tak właściwie jest prostata? To gruczoł krokowy (zwany też zamiennie gruczołem sterczowym) o rozmiarach kasztana. Wchodzi w skład męskiego układu moczowo-płciowego i odpowiada za produkcję wydzieliny, Przerostu prostaty najczęściej doświadczają mężczyźni po 45. roku życia. Jednym z głównych czynników sprawczych choroby jest naturalny proces starzenia organizmu. Wraz z wiekiem następuje spadek poziomu testosteronu, co przyczynia się do zaburzeń hormonalnych. Natomiast produkcja estrogenu utrzymuje się na tym samym poziomie, zachwianie proporcji między hormonami skutkuje rozrostem tkanek prostaty.

Przerostowi gruczołu krokowego mogą sprzyjać:

  • uwarunkowania genetyczne,
  • niehigieniczny tryb życia,
  • niewłaściwe odżywianie się.

Jak objawia się przerost prostaty? Diagnostyka przerostu gruczołu krokowego

Zastanawiasz się, jakie są objawy powiększającej się prostaty? Gruczoł uciska cewkę moczową, co powoduje, iż mężczyzna odczuwa częstszą, niż zwykle potrzebę oddania moczu, również w nocy. Przerost gruczołu krokowego może również dawać uczucie niecałkowitego opróżniania pęcherza. Wielu mężczyzn skarży się również na trudności z rozpoczęciem mikcji, słaby lub przerywany strumień moczu i ból podczas oddawania moczu. 

Wielu mężczyzn wstydzi się tego problemu urologicznego i zwleka z wizytą u lekarza, co tylko pogłębia i tak uciążliwe już dolegliwości ze strony układu moczowego. Jak wygląda diagnostyka przerostu prostaty? Poza wywiadem medycznym pacjent bezpośredniemu badaniu prostaty przez lekarza. Następnie wykonuje się badanie USG (pozwala ocenić rozmiar i budowę prostaty) oraz badania laboratoryjne (ocena poziomu antygenu sterczowego we krwi).

Dlaczego warto wybrać leczenie przerostu prostaty Echolaserem?

Echolaser to metoda powszechnie stosowana za granicą, od niedawna zyskuje popularność również i na polskim gruncie. Jak podkreślają specjaliści z Bieńkowscy Clinic w Bydgoszczy Echolaser pozwala zniwelować przerost prostaty w niechirurgiczny sposób. To bardzo bezpieczna i mikroinwazyjna metoda leczenia łagodnego przerostu prostaty, która daje znakomite efekty i nie wymaga długiej rekonwalescencji od pacjenta. Energia laserowa zmniejsza objętość prostaty, dzięki czemu moczowód jest uwalniany z ucisku, który zaburza przepływ moczu, a uciążliwe objawy mijają. W przeciwieństwie do procedur chirurgicznych, leczenie przerostu prostaty Echolaserem trwa mniej więcej kilkanaście minut (w zależności od objętości gruczołu), a pacjent może wrócić do domu jeszcze tego samego dnia. Przy leczeniu operacyjnym dochodzi do wycięcia części gruczołu, co często prowadzi do uszkodzenia zwieracza cewki moczowej i powikłań w postaci nietrzymania moczu.

Zaletą procedury z użyciem Echolasera jest brak powikłań obejmujących funkcje seksualne i wysoka precyzja zabiegu (wiązka laserowa nie narusza okolicznych struktur, działa jedynie w problematycznym rejonie). Wskazaniem do poddania się zabiegowi z użyciem Echolasera są też zaburzenia w oddawaniu moczu i częste infekcje dró moczowych.

Warto zaznaczyć, że zbagatelizowanie łagodnego przerostu prostaty może doprowadzić do infekcji dróg moczowych, uszkodzić pęcherz, nerki lub przyczynić się do epizodów ostrego zatrzymania moczu. Dlatego jeśli ten problem dotyczy właśnie Ciebie, nie zwlekaj z podjęciem leczenia. 

Chcesz zlikwidować  łagodny przerost prostaty za pośrednictwem Echolasera? Więcej ważnych informacji o przebiegu procedury zabiegowej znajdziesz na stronie internetowej naszej kliniki: https://bienkowscyclinic.pl

Możesz ocenić ten artykuł: