W Polsce Konstytucja RP gwarantuje prawo do ochrony zdrowia, ale nie zawsze odpowiednie świadczenia opieki zdrowotnej są finansowane ze środków publicznych. Żeby zapewnić sobie ochronę, warto wykupić ubezpieczenie zdrowotne na własną rękę w postaci prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego. Jak je wybrać?
Ubezpieczenie zdrowotne w Polsce z NFZ – składki odprowadzane do ZUS
Na terenie Polski za ubezpieczenie zdrowotne obywateli odpowiedzialny jest Narodowy Fundusz Zdrowia. Obejmuje ono różnego rodzaju świadczenia, a wśród nich:
· wizyty lekarskie - u lekarzy pierwszego kontaktu i specjalistów,
· zabiegi i pobyty w szpitalu,
· refundację recept i niektórych środków leczniczych.
Uwaga!
Środki ze składek zdrowotnych nie pokrywają kosztów wypłaty zasiłków chorobowych i macierzyńskich. Są one finansowane z ubezpieczenia chorobowego ze składek na ZUS.
Zgodnie z ustawą z dnia 27 sierpnia 2004 roku o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, prawo do świadczeń tego rodzaju mają osoby, które ubezpieczone są obowiązkowo, ubezpieczyły się dobrowolnie lub spełniają odpowiednie warunki wskazane w przepisach do objęcia ochroną.
Jeśli pracujesz na etacie, prowadzisz działalność gospodarczą lub gospodarstwo rolne, masz tytuł do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem zdrowotnym. Pracodawca płaci za Ciebie składki do ZUS albo robisz to na własną rękę.
Uwaga!
Jako osoba ubezpieczona musisz zgłosić do ubezpieczenia zdrowotnego członków Twojej rodziny, którym nie przysługuje ono z innego tytułu. Obowiązkowo zgłaszasz tak swoje dziecko.
Dobrowolne opłacanie składek na powszechne ubezpieczenie zdrowotne
Jeśli nie podlegasz obowiązkowi ubezpieczenia, możesz płacić składki dobrowolnie. Musisz w tym celu złożyć odpowiedni wniosek do NFZ i zawrzeć umowę dobrowolnego ubezpieczenia zdrowotnego. Od tego momentu odprowadzasz składkę od podstawy wymiaru, jaką jest kwota zadeklarowanego miesięcznego dochodu. Ta kwota nie może być jednak niższa od przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw, licząc łącznie z wypłatami z zysku.
Po zawarciu umowy z NFZ udajesz się do oddziału lub inspektoratu ZUS i składasz wniosek ZUS ZZA – Zgłoszenie do ubezpieczenia zdrowotnego, a w przypadku zgłoszenia członków rodziny – druk ZUS ZCNA.
Jak działa prywatne ubezpieczenie zdrowotne? Jak je wybrać?
Alternatywą dla korzystania z publicznej służby zdrowia, na bazie powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego, jest prywatna polisa zdrowotna, jaką możesz wykupić dla siebie i swoich bliskich.
Polska Izba Ubezpieczeń (PIU) informowała, że na koniec II kw. 2024 roku liczba osób posiadających prywatne ubezpieczenie zdrowotne wyniosła 5,1 mln, co oznacza wzrost niemal 12% rok do roku.
Taka polisa daje dostęp do opieki medycznej na terenie Polski, a w niektórych przypadkach również poza jej granicami. Obejmuje możliwość odbywania telekonsultacji medycznych, jak np. w ofercie UNIQA. To wygodny sposób na omówienie wyników badań czy wypisanie recepty lub skierowania, bez straty czasu, który przy leczeniu wielu schorzeń ma niebagatelne znaczenie.
Dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne dopasujesz do swoich potrzeb, w zależności od tego, czego oczekujesz od polisy, może być ono uzupełnieniem ubezpieczenia, które już posiadasz lub ubezpieczenia w ramach NFZ. Na przykład w UNIQA możesz wybrać Ubezpieczenie na życie z leczeniem za granicą Medycyna bez Granic, które w przypadku poważnych stanów chorobowych (np. przeszczep narządów, nowotwór) może zapewnić organizację i pokrycie kosztów leczenia za granicą. Suma ubezpieczenia dla usług medycznych wynosi do 2 mln euro.
Szeroki dostęp do konsultacji medycznych w formie telekonsultacji i wizyt u lekarza stacjonarnie czy do szerokiego zakresu badań zapewni Ubezpieczenie na życie z opieką medyczną – Plan medyczny. W celu uzyskania informacji, ile kosztuje takie ubezpieczenie i jakie świadczenia obejmuje, skontaktuj się z ubezpieczycielem.
Komentarze (0)