Do przychodni na warszawskim Mokotowie rodzice przyprowadzili trzylatka z zaburzeniami świadomości. Okazało się, że otrzymał syropy na kaszel - różne, ale tak samo działające. Rodzice nie wiedzieli, że oba zawierają pobudzającą układ nerwowy pseudoefedrynę. Doszło do groźnego przedawkowania leku.

Znajdź placówki:
Poradnia diabetologiczna na NFZ

Taki błąd popełnia wiele osób – zażywa preparaty sprzedawane pod różnymi nazwami zawierające tę samą substancję czynną, którą łatwo wtedy przedawkować. Często są to środki na kaszel i katar.

U chłopca zaburzenia świadomości powstały po zażyciu dwóch popularnych syropów łagodzących kaszel: tussipectu i actifedu. Rodzice malca każdy z leków podawali w normalnych dawkach. Ponieważ obydwa zawierają pseudoefedrynę, doszło do skumulowania się tej substancji w organizmie.

Ten sam lek, inne nazwy

Pseudoefedryna jest składnikiem wielu leków dostępnych bez recepty stosowanych na schorzenia górnych dróg oddechowych. Podawane są one w tabletkach, kroplach na katar i syropach na kaszel i na zatoki.

Jest stosowana w leczeniu zapalenia błony śluzowej nosa, zapalenia zatok oraz w zapaleniu oskrzeli. Zawierają ją też takie preparaty jak acatar, acodin cirrus, sudafed i thiocodin.

Lekarze ostrzegają, że doustnych leków na katar nie powinny stosować osoby cierpiące na nadciśnienie, cukrzycę, nadczynność tarczycy, przerost prostaty oraz ludzie starsi. Zawierających ją preparatów nie wolno podawać dzieciom, które nie ukończyły 12 lat. Kobiety karmiące piersią powinny pamiętać, że pseudoefedryna przechodzi do mleka.

Środek pobudzający

Pseudoefedryna wykazuje również działania stymulujące. Jest jednym z prekursorów metamfetaminy. Wpływa na organizm podobnie jak adrenalina, choć jest słabsza niż amfetamina i efedryna, która jest naturalnym odpowiednikiem pseudoefedryny.

Pseudoefedryna jest nadużywana jako środek pobudzający zarówno przez dorosłych, jak i dzieci oraz młodzież. Niektóre osoby dla uzyskania efektu stymulującego zażywają preparaty na kaszel i katar w dużo większych ilościach, niż te, które są zalecane. Substancja ta wykorzystywana jest też jako składnik wielu mieszanek narkotykowych, popularnych szczególnie wśród dzieci i młodzieży.

Z badań, przeprowadzonych w 2008 r. na zlecenie Krajowego Biura ds. Przeciwdziałania Narkomanii na reprezentatywnej próbie uczniów ostatnich klas szkół ponadgimnazjalnych, wynika, że skala tego zjawiska na razie nie jest duża. Do przyjmowania leków przeciwkaszlowych w celu odurzania się przyznało się około 3 proc. ankietowanych, w ciągu ostatnich 12 miesięcy około 2 proc., a w ciągu ostatnich 30 dni – niecały 1 proc.

Działania niepożądane

Nadużywanie pseudoefedryny jest niebezpieczne, gdyż może powodować uzależnienie psychiczne i trwałe zmiany w mózgu. Wywołuje również działania niepożądane, takie jak bezsenność, bóle głowy, nudności, drgawki, przyspieszenie pracy serca i podwyższenie ciśnienia tętniczego krwi.

Substancja ta wchodzi też w interakcje z innymi lekami, np. nasila działanie trójpierścieniowych leków antydepresyjnych i inhibitorów MAO. Na szczęście, liczba przypadków ciężkich zatruć pseudoefedryną jest niewielka.

Przepisy dotyczące sprzedaży pseudoefedryny różni się w poszczególnych krajach. W Meksyku substancja ta jest zakazana. W USA można kupić lek z pseudoefedryną tylko po okazaniu dokumentu tożsamości. Wielka Brytania pozwala na jednorazową sprzedaż do 720 mg. W Australii i Nowej Zelandii pseudoefedryna dostępna jest wyłącznie na receptę.

Możesz ocenić ten artykuł: