Cukrzyca, choroby układu krążenia, stawów - to tylko niektóre skutki otyłości. Kiedy kończy się nadwaga, a zaczyna otyłość? Jak bronić się przed otyłością, a gdy już mamy z nią do czynienia bezpiecznie leczyć? W rozmowie z wyjaśnia dr Agnieszka Jarosz z Instytutu Żywności i Żywienia.

Znajdź placówki:
Lekarz rodzinny (POZ) na NFZ
Poradnia diabetologiczna na NFZ

Dane Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wskazują, że otyli stanowią 11 proc. ludności świata. W Polsce wśród osób powyżej 18 lat jest ich 16-17 proc. Znacznie częstsza jest nadwaga. Mężczyźni otyli i z nadwagą stanowią w Polsce ok. 63 proc. populacji w wieku powyżej 20 lat, kobiety - 46 proc.

O otyłości mówimy, gdy wskaźnik masy ciała (BMI, czyli masa ciała w kilogramach podzielona przez wzrost w metrach podniesiony do kwadratu) przekracza 30. Nadwaga to BMI powyżej 25. W przypadku małych dzieci pomocne będą siatki centylowe.

Co robić, by nie dołączyć do grona otyłych?

– Chodzi przede wszystkim o to, żeby nie jeść zbyt tłusto i zbyt słodko. Starać się jadać regularnie i nie robić dużych przerw między posiłkami. Starajmy się, by każdy nasz talerz w trzech czwartych zajmowały warzywa, a w jednej czwartej konkret. I nie stosujmy tłustych sosów – mówi dr Jarosz.

Dodaje, że bardzo ważne jest, by nie zapominać o pierwszym śniadaniu; nie ono być duże, ale powinno dostarczyć odpowiednią dawkę energii.

Mitem jest zalecenie, by ostatni posiłek spożywać najpóźniej o godz. 18. Chodzi raczej o to, by zjeść go co najmniej dwie godziny przed pójściem spać.

– No i ruch - on musi być. Nie trzeba od razu zapisywać się na siłownię czy inne zajęcia. Wystarczy, że jadąc autobusem do pracy, wysiądziemy jeden przystanek wcześniej, a resztę trasy pokonamy, maszerując. Korzystajmy też ze schodów zamiast wind - radzi

Kiedy trzeba leczyć otyłość?

– Otyłość trzeba leczyć zawsze. Nie ma otyłości, która by nie dawała konsekwencji – mówi dr Jarosz.

Bardziej niekorzystna jest otyłość typu brzusznego, która wiąże się z chorobami krążenia, nadciśnieniem, zawałami, udarami, cukrzycą. Otyłość pośladkowo-udowa generuje z kolei różnego rodzaju zmiany zwyrodnieniowe układu ruchu. Inaczej pracuje kręgosłup, obciążone są stawy, pojawiają się żylaki.

Podstawą leczenia są: dieta i ruch.

– Od tego trzeba zaczynać, bo nawet jeśli sobie np. zmniejszymy operacyjnie żołądek, ale nie zastosujemy diety i wrócimy do starych nawyków, odrobimy stracone kilogramy – mówi dr Jarosz. 10 proc. operowanych, w ogóle nie chudnie, bo np. nadużywa słodzonych napojów albo je żywność zmiksowaną.

Dr Jarosz podkreśla, że chcąc leczyć otyłość, powinniśmy skierować się do przychodni, która się w tym specjalizuje.

– Na własną rękę możemy ograniczyć spożycie tłuszczu i słodyczy, a inne elementy jadłospisu - jeśli chcemy coś zmieniać, ograniczać - powinniśmy skonsultować. Musi nad tym pracować zespół, w którym jest przynajmniej lekarz internista i dietetyk. Taki team zapewni bezpieczne odchudzanie - powiedziała.

Inaczej można narazić się na wystąpienie szeregu chorób na tle niedoborowym. - Ludzie otyli mogą być niedożywieni jakościowo" - przestrzega dr Jarosz.

W żadnym wypadku na własną rękę nie wolno stosować diet odchudzających u dzieci.

Jak zaznaczyła specjalistka, wszystkie te porady dotyczą tzw. otyłości pierwotnej, zwanej też prostą, bo wtórna, która może być wynikiem chorób czy zażywania leków, wymaga innych reguł postępowania.

Możesz ocenić ten artykuł: