Masz przewlekłe bóle kręgosłupa lub stawu, a środki przeciwbólowe już nie pomagają? Poprawy nie przyniosła też fizjoterapia i obawiasz się zabiegu operacyjnego? Dzięki nowoczesnym technologiom nie zawsze standardowa operacja jest jedynym wyjściem. Poznaj aktualne możliwości i małoinwazyjne metody zmniejszania bólu kręgosłupa i stawów. Przybliżamy je w poniższym artykule. Zachęcamy do lektury!
Uporczywe bóle kręgosłupa - jakie mamy obecnie możliwości leczenia?
Dawniej osoby mające przewlekłe bóle kręgosłupa otrzymywały środki przeciwbólowe (najczęściej w formie tabletek, kapsułek lub zastrzyków) i skierowanie na fizjoterapię. Gdy metody te nie dawały poprawy, a ból utrzymywał się minimum 3 miesiące, zaczynały słyszeć o możliwej konieczności operacji kręgosłupa (teraz lub w przyszłości). Wieść o operacji, zwłaszcza na kręgosłupie u wielu osób wywoływała i nadal wywołuje niepokój. Pojawiają się wątpliwości, jak na zabieg zareaguje nasz organizm. Obawiamy się powikłań pooperacyjnych i długiego czasu wyłączenia z pracy i codziennych obowiązków. Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego bez operacji?
Aktualnie lista nieoperacyjnych sposobów leczenia bólu kręgosłupa się rozszerzyła i obejmuje takie metody, jak:
- fizjoterapia,
- blokady stawów kręgosłupa,
- blokady okołokręgosłupowe,
- blokady zewnątrzoponowe,
- małoinwazyjna sonochirurgia, w tym zabieg kriolezji.
W niektórych przypadkach potrzebne jest standardowe/laparoskopowe leczenie operacyjne. W każdym przypadku leczenie wspiera odpowiednio prowadzona fizjoterapia.
Na czym polega sonochirurgiczny zabieg w obrębie kręgosłupa?
Wśród metod sonochirurgicznych wyróżnia się m.in. kriolezję. Jest to małoinwazyjna metoda, która polega na zamrażaniu zakończeń nerwów odpowiedzialnych za generowanie bólu. Zabiegi sonochirurgiczne wykonywane są pod kontrolą USG. Dzięki temu są precyzyjne i bezpieczne. Więcej o takiej metodzie leczenia bólu kręgosłupa można przeczytać na stronie: https://www.crsclinic.pl.
Dla kogo dedykowane są zabiegi sonochirurgiczne kręgosłupa i stawów?
Zabiegi sonochirurgiczne przeznaczone są dla osób z przewlekłym bólem kręgosłupa, rwą kulszową, bólem biodra oraz z innymi dysfunkcjami ortopedycznymi związanymi z uciążliwym bólem (jeśli lekarz zakwalifikował pacjenta właśnie do tej metody leczenia bólu). Z jakimi rozpoznaniami dokładnie można zostać zakwalifikowanym przez lekarza do zabiegu sonochirurgicznego (kriolezji)?
Wszystko zależy od decyzji specjalisty, jednak wśród rozpoznań, które mogą być źródłem bólu leczonego sonochirurgią, są np. bóle na tle:
- dyskopatii,
- znacznych zmian zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa,
- stenozy kanału kręgowego lub stenozy otworów międzykręgowych (w tym z objawem rwy kulszowej).
Wskazaniem do kriolezji jako metody sonochirurgicznej są przede wszystkim te przypadki, gdy inne metody zawiodły. Jeśli nie możesz ze względów zdrowotnych mieć wykonanej operacji lub z różnych przyczyn nie chcesz się na nią decydować, być może lekarz zakwalifikuje Cię właśnie do małoinwazyjnej metody leczenia bólu kręgosłupa, jaką jest kriolezja.
Czym jest blokada diagnostyczna?
Blokadą diagnostyczną poprzedzone są zabiegi sonochirurgiczne. Takie blokady wykonuje się bardzo precyzyjnie, pod kontrolą USG lub RTG. Celem blokad diagnostycznych jest pomoc w dokładnym zlokalizowaniu źródła bólu lub w potwierdzeniu jego źródła (poprzez obserwację efektu przeciwbólowego blokady). Blokady stosowane są także w celach terapeutycznych. Ich działanie jako terapia bólu jest jednak znacząco krótsze w porównaniu z zamrożeniem zakończeń nerwowych, czyli zabiegiem sonochirurgicznym kriolezji.
Kiedy jednak standardowa operacja jest konieczna?
Są sytuacje, w których operacji nie da się uniknąć. Są to niektóre stany pourazowe, a także wyraźne porażenia lub niedowłady neurologiczne (np. opadanie stopy z ucisku na nerw kulszowy na poziomie kręgosłupa). Kolejnym wskazaniem do operacji kręgosłupa jest utrata kontroli nad działaniem mięśni zwieraczy, odpowiedzialnych za prawidłowe trzymanie moczu i kału i świadome sterowanie mikcją i defekacją. Objawy te są wskazaniem do pilnej konsultacji lekarskiej.
W niektórych przypadkach operację wykonuje się także u osób, u których ból jest nie do wytrzymania, a inne metody jego zwalczania nie przynoszą rezultatu.
Współpraca lekarza i fizjoterapeuty w leczeniu kręgosłupa i stawów
W każdym przypadku, czy to w leczeniu zachowawczym, czy po zabiegu sonochirurgicznym, a także po standardowej operacji kręgosłupa podkreśla się dużą wartość fizjoterapii w powrocie do sprawności. Fizjoterapeuta w takich sytuacjach, zwłaszcza w specjalistycznych ośrodkach leczenia kręgosłupa i stawów, współpracuje ściśle z lekarzem (np. neurochirurgiem, neurologiem lub ortopedą). Fizjoterapeuta prowadzący usprawnianie w bólach kręgosłupa powinien specjalizować się dokładnie w tym zakresie. Podobnie lekarz, do którego się udajemy (gdy naszym problemem jest ból kręgosłupa, wybierzmy neurochirurga specjalizującego się właśnie w schorzeniach kręgosłupa). Pozwala to oddać się w dobrą opiekę zespołowi doświadczonemu dokładnie w tej dziedzinie, jaka jest potrzebna.
Lekarz zaplanuje leczenie, zadecyduje o jego formie (operacyjne/nieoperacyjne/zabieg sonochirurgiczny), może też wystawić receptę. Będzie nadzorował efekty terapii. Fizjoterapeuta zaplanuje usprawnianie, zadba o poprawę stabilizacji kręgosłupa, wzmocnienie mięśni kończyn, zmniejszenie nadmiernego napięcia mięśniowego i odzyskanie (chociaż częściowo) utraconych wcześniej możliwości ruchowych. Nauczy też ergonomii czynności codziennych i dobrych dla naszego układu ruchu nawyków do stosowania w pracy i w innych sytuacjach.
Niezależnie od tego, czy pracujemy fizycznie, czy przy biurku - każda praca może przeciążyć nasz kręgosłup i stawy, co objawia się bólem. Prawidłowy dobór metody leczenia przez lekarza i bycie pod opieką fizjoterapeuty specjalizującego się w usprawnianiu kręgosłupa stwarza szansę na zmniejszenie dokuczliwych objawów bólowych.
Komentarze (0)