Suchość gardła w czasie podróży samolotem to bardzo częsty problem. Szczególnie przy długich lotach może znacznie utrudnić funkcjonowanie. Jak poradzić sobie z suchością gardła w samolocie? Czy można jej zapobiec? Wyjaśniamy.

Dlaczego podróż samolotem sprzyja suchości gardła?

Latanie samolotem może sprzyjać suchemu gardłu z kilku powodów. Przede wszystkim w czasie takiej podróży przez kilka godzin jesteśmy zamknięci w niewielkiej przestrzeni z dużą ilością obcych osób. Nie wiemy, czy są zdrowi, czy chorzy.

Co gorsza, nawet jeśli osoba siedząca obok nas ma wyraźne objawy przeziębienia, to często nie jesteśmy w stanie zmienić miejsc. 

Drugim ważnym aspektem jest to, że powietrze w samolocie jest intensywnie wentylowane. Ma to swoje oczywiste plusy, jednak zasadniczym minusem jest to, że takie powietrze może być suche. A oddychanie przez dłuższy czas (np. kilka godzin bez przerwy) słabo nawilżonym powietrzem sprzyja uczuciu suchości w gardle.

Co na suchość gardła w samolocie?

Na suchość gardła podczas podróży samolotem może pomóc picie dużej ilości wody, żucie gumy, a także pastylki do ssania lub spray’e o właściwościach nawilżających. Warto również pamiętać o stałej higienie rąk, aby w jak największym stopniu zmniejszyć ryzyko rozwoju infekcji.

Pamiętaj o zapasie wody

Picie wody skutecznie pomaga nawilżyć błony śluzowe gardła przed lotem i utrzymać ich nawilżenie w trakcie podróży. Zaleca się, aby wypijać ok. 200 ml wody na godzinę lotu.

Niestety sporym ograniczeniem w swobodnym nawodnieniu mogą być limity wielkości butelek, które można zabrać ze sobą na pokład. Wiele linii lotniczych pozwala na wnoszenie napojów w butelkach do 100 ml. Jednak w większości z nich da się zakupić dodatkowe butelki w trakcie lotu, i w razie potrzeby warto z tego skorzystać.

Żuj gumę do żucia

Żucie gumy pobudza wydzielanie śliny i pomaga złagodzić objawy suchości gardła w trakcie lotu. Ponadto może pomóc zmniejszyć nieprzyjemne uczucie "zatkanych uszu" przy starcie oraz lądowaniu samolotu. Rodzaj oraz smak gumy nie mają znaczenia — można wybrać tą, która najbardziej odpowiada.

Dbaj o higienę

W trakcie lotu pamiętaj o regularnym myciu rąk i ich dezynfekcji. W sezonie infekcyjnym możesz mieć na sobie maseczkę ochronną — w części linii lotniczych jest to wręcz obowiązkowe. Przed wylotem zaopatrz się we wszystkie niezbędne rzeczy, które mogą pomóc ci ochronić się przed zarazkami w trakcie podróży, m.in. żel lub płyn antybakteryjny, antybakteryjne chusteczki nawilżane do rąk

Używaj spray’ów do gardła

Spray’e do jamy ustnej mogą skutecznie pomóc w walce z suchością i podrażnieniem błony śluzowej gardła w trakcie lotów. Zawierają one m.in. nawilżające ekstrakty roślinne (np. z porostu islandzkiego, aloesu) i ziołowe (np. z korzenia prawoślazu), a także substancje tworzące na powierzchni gardła barierę i jednocześnie zatrzymujące wilgoć.

Spakuj pastylki do ssania

Nawilżające tabletki do ssania również są dobrym pomysłem na złagodzenie suchości gardła w trakcie lotów. Podobnie, jak spray’e, zawierają one substancje o właściwościach ochraniających i nawilżających błonę śluzową gardła.

Jednym z takich produktów jest Cevitt Gardło, który dzięki kompleksowi trzech składników aktywnych — kwasu hialuronowego, ksantanu i karbomeru tworzy w obrębie gardła powłokę, która nawilża, chroni gardło przed wysuszeniem i wspomaga jego regenerację.

Pierwszą pastylkę można wziąć jeszcze przed wejściem na pokład, natomiast kolejne można stosować co 2-3 godziny w razie potrzeby.

Warto jednak pamiętać, że jeśli będziesz chciał wnieść do samolotu jakiekolwiek leki, prawdopodobnie poproszą Cię o potwierdzenie ich autentyczności. Z tego powodu najlepiej jest przewozić środki medyczne w oryginalnych opakowaniach tak, aby nie było wątpliwości co do ich zawartości. Ponadto jeśli zabierasz ze sobą leki na receptę, warto mieć przy sobie zaświadczenie od lekarza prowadzącego. 

To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą. Producent Fairpharm Vertriebs Niemcy. Podmiot odpowiedzialny/Dystrybutor Alpen Pharma Polska.

Źródła:

  1. Dry Mouth Symptoms Relief While Traveling [na:] "Biotene.com", https://www.biotene.com/living-with-dry-mouth/dry-mouth-tips/traveling-dry-mouth-relief/, 2020 r., dostęp 17 maja 2024 r.
  2. Life B., Avoid Dry Throat & Cold Symptoms Post-Flight - 10 Tips [na:] "Botanika Life", https://botanika.life/blogs/news/avoid-dry-throat-cold-symptoms-post-flight-10-tips, 10 sierpnia 2023 r., dostęp 17 maja 2024 r.
Możesz ocenić ten artykuł: