Zapuszczanie włosów to długotrwały proces, który wymaga cierpliwości, stosowania odpowiedniej diety i systematycznej pielęgnacji kosmyków. Wiele kobiet, które marzą o długich, zdrowych i gęstych pasmach zastanawia się, jak szybko rosną włosy i co może zaburzać ten proces? Czy łupież może wpływać na tempo wzrostu włosów?

Spis treści:

  1. 1. Wolny porost włosów - przyczyny problemu
  2. 2. Dlaczego włosy przestają rosnąć? Łupież a tempo wzrostu włosów
  3. 3. Jak szybko rosną włosy dorosłych osób? Jak zapuścić długie włosy? 
  4. 4. Wolny porost włosów - przyczyny problemu

Zanim odpowiemy na pytanie: “jak szybko rosną włosy?" - warto przedstawić czynniki sprawcze, które odpowiadają za zahamowanie tempa porostu pasm. Jedną z przyczyn problemów z kosmykami mogą być zaburzenia hormonalne, szczególnie osoby z chorobami tarczycy bardzo często obserwują przerzedzenie włosów (nieprawidłowy poziom hormonów tarczycy sprawia, że pasmom brakuje składników odżywczych i substancji budulcowych, dzięki którym mogłyby rosnąć, być mocne i sprężyste). To, jak szybko rosną włosy zależy w dużym stopniu od ogólnego stanu organizmu - jeśli jest odwodniony i niedożywiony, nic dziwnego, że włosy są osłabione i ciężko je nam zapuścić. Inną przyczyną wolnego porostu włosów mogą być zbyt częste, agresywne zabiegi fryzjerskie - trwała ondulacja i rozjaśnianie bardzo osłabiają kosmyki, naruszając ich strukturę. Niekiedy włosy są tak zniszczone suszeniem gorącym nawiewem powietrza, prostowaniem, koloryzacją i innymi zabiegami, że intensywnie kruszą się na końcach, a my błędnie sądzimy, że nie rosną. Na wolny porost włosów może też wpływać noszenie czapek zbyt mocno przylegających do głowy oraz ciasne upięcia. Niebagatelną rolę odgrywa również stres - silne emocje i napięcie psychiczne nie wpływają pozytywnie na kondycję pasm, podobnie jak zaburzenia snu i używki (alkohol, palenie papierosów). 

Dlaczego włosy przestają rosnąć? Łupież a tempo wzrostu włosów

Na to, jak szybko rosną włosy mogą wpływać również choroby owłosionej skóry głowy np. łupież (łac. pityriasis capillitii). Łupież to powszechnie występująca dermatoza, za rozwój której odpowiadają zwykle lipofilne grzyby Malassezia furfur, które w korzystnych warunkach tworzą liczne kolonie (o łupieżu mówimy, gdy stężenie patogenów przekroczy 74%). Te z pozoru niegroźne, mikroskopijne drobnoustroje uszkadzają cebulki włosów, zaburzając proces ich wzrostu. Osoby z łupieżem często zauważają pogorszenie stanu pasm - włosy są matowe, przesuszone i częściej wypadają. Poza nadmiernie łuszczącym się naskórkiem, nierzadko dokucza im zaczerwienienie, pieczenie i świąd skóry głowy. Jak radzić sobie z tym popularnym problemem dermatologicznym? Najlepszym rozwiązaniem jest sięgnięcie po profesjonalny szampon leczniczy Nizoral, który zawiera w swoim składzie aż 2% ketokonazolu (jest to bezpieczny lek o silnym działaniu przeciwgrzybiczym). Miesięczna kuracja, podczas której 2 razy w tygodniu myjemy włosy z użyciem szamponu z ketokonazolem, pozwala wyeliminować zarówno objawy, jak i przyczynę łupieżu. Warto dodać, że skuteczność Nizoralu potwierdziły badania kliniczne, to bezpieczny preparat, który może być stosowany już od 12. r.ż.

Jak szybko rosną włosy dorosłych osób? Jak zapuścić długie włosy? 

Proces wzrostu każdego mieszka włosowego składa się z cyklu podzielonego na trzy fazy: anagen, katagen, telogen. Wymienione powyżej przyczyny mogą zaburzyć ten cykl. To, jak szybko rosną włosy jest dosyć indywidualną kwestią, zależną od:

  • stanu zdrowia,
  • predyspozycji genetycznych,
  • uwarunkowań środowiskowych.

Przyjmuje się, że średnie tempo wzrostu włosa to 1-1,5 cm miesięcznie (oczywiście może zdarzyć się, że u niektórych osób będzie to 0,5 cm, a u innych 2 cm). Oznacza to, że rocznie może przybyć nam około 12 cm włosów. Jak zmobilizować kosmyki do szybkiego wzrostu? Z pewnością należy zadbać o swoją dietę, wprowadzając do posiłków produkty spożywcze będące źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych, cynku, miedzi, żelaza, siarki, krzemu, biotyny, witamin z grupy B oraz witaminy A i E. Aby pobudzić krążenie skóry głowy i polepszyć ukrwienie cebulek, warto codziennie wykonywać kilkuminutowy masaż opuszkami palców lub specjalną szczotką do masażu. Dobre efekty może przynieść również peeling skóry głowy, który ułatwi pozbycie się martwego naskórka. We wzroście włosów pomagają też profesjonalne zabiegi - można skorzystać np. z mezoterapii bezigłowej lub elektrostymulacji. Co jeszcze zrobić, aby włosy rosły szybciej? Zwolenniczki naturalnych metod, mogą spróbować płukanek octowych i wcierek ziołowych czarnuszki, pokrzywy, skrzypu polnego lub nasion lnu. 

Nizoral® 20 mg/g, szampon leczniczy. Skład jakościowy i ilościowy: 1 g szamponu leczniczego zawiera 20 mg ketokonazolu (Ketoconazolum). Pełny wykaz substancji pomocniczych, patrz punkt 6.1 ChPL. Postać farmaceutyczna: Szampon leczniczy. Wskazania do stosowania: Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest w leczeniu i profilaktyce następujących chorób skóry wywołanych przez drożdżaki z rodzaju Malassezia (wcześniej nazywane Pityrosporum): łupieżu owłosionej skóry głowy, łojotokowego zapalenia skóry. Produkt leczniczy Nizoral® w postaci szamponu leczniczego wskazany jest także w leczeniu: łupieżu pstrego (wywołanego przez Pityriasis versicolor). Przeciwwskazania: Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą wymienioną w punkcie 6.1 ChPL. Podmiot odpowiedzialny: STADA Arzneimittel AG, Stadastrasse 2-18, 61118 Bad Vilbel, Niemcy.

NIZ/17/12.12.19

Przed użyciem zapoznaj się z ulotką, która zawiera wskazania, przeciwwskazania, dane dotyczące działań niepożądanych i dawkowanie oraz informacje dotyczące stosowania produktu leczniczego, bądź skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, gdyż każdy lek niewłaściwie stosowany zagraża Twojemu życiu lub zdrowiu.

Możesz ocenić ten artykuł: