Choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów w Polsce i na świecie. Narodowy Fundusz Zdrowia proponuje bezpłatne badania w kierunku wykrycia tych chorób w ramach programu profilaktyki.

Znajdź placówki:
Lekarz rodzinny (POZ) na NFZ
Poradnia diabetologiczna na NFZ

Program profilaktyki chorób układu krążenia kierowany jest do osób, które mają 35, 40, 45, 50 i 55 lat i są obciążone czynnikami ryzyka takimi jak palenie tytoniu, nadciśnienie tętnicze krwi czy zaburzenia gospodarki lipidowej. Program obejmuje te osoby, u których dotychczas nie została rozpoznana choroba układu krążenia i które przez ostatnich 5 lat nie korzystały ze świadczeń udzielanych w ramach tego programu (także u innych świadczeniodawców).

Co proponuje program

Osoba spełniająca te kryteria może skorzystać z bezpłatnych badań w placówce, która realizuje program w ramach umowy z NFZ. Wystarczy umówić się na wizytę do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Podczas wizyty lekarz przeprowadza z pacjentem wywiad i wypełnia Kartę badania profilaktycznego, zleca wykonanie badania biochemicznego krwi (stężenie we krwi cholesterolu całkowitego, LDL-cholesterolu, HDL-cholesterolu, triglicerydów i poziomu glukozy), mierzy ciśnienie tętnicze krwi, określa BMI (czyli wskaźnik masy ciała). Podczas badania lekarz powinien ocenić czynniki ryzyka zachorowań na choroby układu krążenia, zakwalifikować pacjenta do odpowiedniej grupy ryzyka i udzielić informacji na temat profilaktyki układu chorób krążenia.

Pacjenci, u których rozpoznano chorobę układu krążenia, otrzymują - w zależności od wskazań medycznych - zalecenia dotyczące konieczności zmiany trybu życia lub zostają skierowani na dalszą diagnostykę lub leczenie u specjalisty.

Co sprzyja chorobom układu krążenia

Istnieją czynniki ryzyka chorób układu krążenia, na które nie mamy wpływu, jak np. zaawansowany wiek czy obciążenie rodzinne chorobami serca, jednak są też czynniki ryzyka, które można skutecznie zwalczać, a tym samym zmniejszyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby. Te czynniki to: nadwaga, otyłość brzuszna, nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, cukrzyca, palenie tytoniu, brak regularnego wysiłku fizycznego, nadużywanie alkoholu, nieprawidłowe odżywianie, stres.

Aby zredukować szansę na rozwój chorób serca i naczyń, trzeba podjąć decyzję o zmianie stylu życia na zdrowszy - wprowadzić właściwą dietę, systematycznie podejmować aktywność fizyczną, rzucić palenie papierosów, ograniczyć stres.

Według raportu o stanie zdrowia Polaków opracowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego-PZH (przedstawiony w lutym 2013 r.), choroby układu krążenia są główną przyczyną zgonów - umiera na nie 46 proc. naszych rodaków.

Celem programu jest obniżenie zachorowalności i umieralności z powodu chorób dzięki ich wczesnemu wykryciu oraz redukcji czynników ryzyka m.in. przez promocję zdrowego stylu życia.

Możesz ocenić ten artykuł: