Kupno leków w ramach otrzymanej od lekarza recepty elektronicznej nie stanowi większego problemu. Warto jednak znać wszystkie opcje, które przysługują pacjentowi w tym zakresie. Oto one!
W jaki sposób najprościej zrealizować receptę elektroniczną? Czy można ją podzielić i wybrać leki w kilku różnych aptekach? Czy e-recepta ma termin ważności? Na te i jeszcze inne pytania powinieneś znać odpowiedź jako świadomy pacjent! Koniecznie przeczytaj poniższy artykuł!
Jak i gdzie zrealizować e-receptę?
E-receptę można zrealizować w dowolnej aptece na terenie kraju (a także za granicą, jeśli poprosisz lekarza o wystawienie recepty transgranicznej). Możesz tego dokonać na 2 sposoby:
- podając farmaceucie 4-cyfrowy kod z SMS-a wraz ze swoim numerem PESEL;
- pokazując farmaceucie kod kreskowy z recepty przysłanej mailowo – wówczas nie ma konieczności podawania numeru PESEL.
Mając odpowiednie dane, możesz z łatwością zrealizować receptę elektroniczną dla bliskiej Ci osoby, która z różnych przyczyn nie może osobiście udać się do apteki.
Czy e-receptę można podzielić?
Leki przepisane przez lekarza możesz wykupić w kilku różnych aptekach. Jeśli więc lekarz przepisał Ci środek przeciwbólowy i lek na serce, a Twoja apteka ma na stanie wyłącznie środek przeciwbólowy, możesz śmiało go kupić, a pozostałą część recepty zrealizować gdzieś indziej. Możesz również wykupić część leków, a pozostałe zamówić i odebrać nazajutrz. Pamiętaj, że nie możesz rozdzielać opakowań tego samego produktu – na przykład jeśli lekarz przepisał Ci 3 opakowania środka przeciwbólowego, a w aptece możesz w dniu dzisiejszym wykupić tylko 2. Wówczas lepiej udać się do innej apteki lub zamówić brakujące opakowanie i wrócić po całość nazajutrz.
Zgubiłem e-receptę – co dalej?
Nawet jeśli usunąłeś pliki z receptą elektroniczną – nic straconego. Wciąż jest ona dostępna na Twoim Internetowym Koncie Pacjenta (IKP), na który możesz zalogować się w dowolnym momencie. Nie możesz jej stamtąd w żaden sposób usunąć. To wygodne i praktyczne, ponieważ umożliwia Ci śledzenie całego procesu leczenia w ciągu ostatnich lat.
Termin ważności recepty elektronicznej
Większość klasycznych e-recept ma termin ważności 30 dni. To czas, w którym musisz zdążyć wykupić swoje leki. Są jednak wyjątki, co zawsze zaznacza lekarz na dokumencie. Najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — zaledwie 7 dni, natomiast recepta na preparaty immunologiczne może być ważna nawet do 120 dni. Co więcej – jeśli lekarz nie wpisał daty realizacji ("od ..."), to czas na wykupienie recepty elektronicznej rozpoczyna się w momencie jej wystawienia.
E-recepta dla noworodka bez numeru PESEL
Do wystawienia e-recepty potrzebny jest numer PESEL, jednak co zrobić w sytuacji, w której noworodek nie ma jeszcze przyznanego takiego numeru, a potrzebuje leków? Wówczas lekarz wpisuje wszystkie dane pacjenta (a więc dziecka) oraz wybiera typ dokumentu, który umożliwi wskazanie opiekuna. Taka e-recepta jest przypisana do numeru PESEL opiekuna.
Komentarze (0)