Jakiekolwiek zaburzenia wyglądu i działania skóry, włosów i paznokci są rozpoznawane i leczone w ramach dziedziny medycyny zwanej dermatologią. W jej zakres wchodzą również zmiany wewnętrzne, których objawy widoczne są na skórze człowieka. Dermatolodzy w Warszawie w publicznych placówkach świadczą swoje usługi na zasadzie umowy Narodowym Funduszem Zdrowia.
Nie warto bagatelizować żadnych zmian zachodzących na ciele, które objawiają się obrzękiem, zmianą koloru skóry, pieczeniem czy swędzeniem. Nie zawsze świadczą one o poważnym zagrożeniu, jakkolwiek diagnostyka już na samym początku ich zachodzenia ma niezwykle istotne znaczenie. Dlatego każdy dermatolog w Warszawie i innych miastach rekomenduje sumienne monitorowanie swojego stanu zdrowia.
Wizyta diagnostyczna zazwyczaj przeprowadza się według określonego schematu. Pierwszym jego etapem jest skrupulatny wywiad, po którym następuje badanie danej zmiany przez odpowiednie urządzenie. Często jest nim dermatoskop wyposażony w lampę i aparat powiększający. Dzięki niemu lekarz jest w stanie bardzo szczegółowo przyjrzeć się konkretnemu fragmentowi skóry.
Wśród chorób i zmian, jakie diagnozuje i leczy dermatolog w Warszawie, można wyróżnić: wszelkie rodzaje trądziku, opryszczkę, atopowe zapalenie skóry, łupież, łysienie, wszawicę, opryszczkę, kurzajki, fotodermatozę, znamiona barwnikowe, skłonność do potliwości, a także nowotwory skóry. Spektrum jego zadania jest więc szerokie i często zazębia się z kosmetologią, wenerologią i dermatologią alergologiczną.
Tak. Aby uzyskać pomoc dermatologa konieczna jest wizyta u innego lekarza w celu uzyskania skierowania.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u dermatologa wynosi 149 dni.
Aktualnie w Warszawie jest 61 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje dermatolog.
Tak. W województwie Mazowieckim jeszcze jest 75 ośrodków, w których przyjmuje dermatolog na NFZ.