Profilaktyka i leczenie zmian chorobowych żeńskiego układu płciowego jest w gestii ginekologii. Jako nauka medyczna jest ściśle związana z położnictwem. Konsultacja u lekarza tej specjalności jest rekomendowana każdej kobiecie, która skończyła 16. rok życia. Powodem jest ponadto rozpoczęcie życia seksualnego.
Każdy ginekolog we Wrocławiu jest zobowiązany do przestrzegania sztuki lekarskiej podczas prowadzenia swojej praktyki. Dlatego standardowa wizyta u tego specjalisty przebiega wedle ściśle określonych norm. Pierwszym jej krokiem jest wykonanie wywiadu z pacjentką. Dotyczy on opisu istniejących dolegliwości i schorzeń. Lekarz uzyskuje informacje na temat zachodzenia w rodzinie chorób narządów płciowych, pierwszego dnia ostatniej miesiączki, jej regularności i możliwych zakłóceń.
Po dokończeniu wywiadu dokonywane są badania piersi. Ich bardzo istotnym elementem jest nauka samobadania. W dalszej kolejności ginekolog we Wrocławiu przechodzi do badań palpacyjnych, wewnętrznych dwuręcznych i wykonywanych za pomocą wziernika dopochwowego. W pewnych przypadkach istnieje konieczność zlecenia i zrealizowania badań obrazowych i laboratoryjnych, które dopełnią wiedzę lekarza dotyczącą dolegliwości pacjentki.
Obecnie ginekolodzy z Wrocławia przyjmują także na podstawie umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Ważne jest dla nich zdrowie kobiet w dowolnym wieku. Wyodrębniono więc dziedzinę medycyny, którą jest ginekologia dziecięca obejmująca dziewczęta. Poza tym osoby w każdym wieku są przyjmowane w gabinetach ginekologicznych.
Nie. Aby uzyskać pomoc ginekologa nie jest konieczna wizyta u innego lekarza w celu uzyskania skierowania.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u ginekologa wynosi 29 dni.
Aktualnie we Wrocławiu są 52 placówki, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje ginekolog.
Tak. W województwie Dolnośląskim jeszcze jest 147 ośrodków, w których przyjmuje ginekolog na NFZ.