Głównym sensem istnienia Podstawowej Opieki Zdrowotnej jest profilaktyka i leczenie najczęstszych dolegliwości dotykających dzieci i dorosłych bez konieczności angażowania lekarzy specjalistów. Lekarz rodzinny (POZ) w Warszawie musi więc mieć wiedzę z znacznego spektrum dziedzin medycznych, ażeby potrafić skutecznie pomagać wizytującym u niego pacjentom. Wykonywanie badań zlecanych przez tego lekarza jest bezpłatne (tj. finansuje je Narodowy Fundusz Zdrowia).
Choć oficjalnie medycyna rodzinna w Polsce funkcjonuje od niespełna 30 lat, nikt chyba nie wyobraża sobie teraz istnienia służby zdrowia bez tych specjalistów. Lekarze rodzinni Podstawowej Opieki Zdrowotnej przyjmujący w Warszawie i jakimkolwiek innym miejscu kraju nazywani są potocznie lekarzami pierwszego kontaktu. Nader często też określony specjalista zajmuje się konkretnymi osobami lub całymi rodzinami przez wiele lat.
Niezwykle istotnym celem funkcjonowania POZ jest utrzymywanie całych rodzin w dobrej kondycji psychofizycznej. W tym celu lekarz rodzinny POZ przyjmujący w Warszawie powinien nie koncentrować się jedynie na poszczególnej osobie i konkretnym problemie, ale starać się łączyć wiele szczegółów dotyczących środowiska, miejsca pracy czy edukacji, sytuacji rodzinnej i innych zdarzeń i spraw, które mają wielki wpływ na funkcjonowanie wszystkich członków danej rodziny.
W przypadku konieczności wizyty u specjalisty pacjent otrzyma od lekarza rodzinnego właściwe skierowanie umożliwiające mu rejestrację i przebycie dalszego leczenia.
Aktualnie w Warszawie jest 319 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje lekarz rodzinny (poz).
Tak. W województwie Mazowieckim jeszcze są 822 ośrodki, w których przyjmuje lekarz rodzinny (poz) na NFZ.