Ortopeda w Poznaniu jest specjalistą zajmującym wrodzonymi albo nabytymi schorzeniami, uszkodzeniami i wadami układu ruchu. Specjaliści mogą przyjmować w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Konieczne jest wówczas skierowanie od lekarza rodzinnego, z przychodni lub ze szpitala.
Czym trudni się ortopeda w ramach NFZ?
Lekarz ortopeda z Poznania przyjmujący w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia trudni się między innymi leczeniem wad postawy (na przykład skolioza), zmian przeciążeniowych (takich jak łokieć tenisisty), chorób kręgosłupa (takich jak stenoza lędźwiowa) oraz schorzeń stawów, czy kości. Specjalista ma możliwość zlecenia badań takich jak: RTG, USG, MRI, tomografia komputerowa, artroskopia oraz artrografia, które są konieczne do postawienia prawidłowej diagnozy. Ortopeda trudni się również profilaktyką, zwłaszcza najmłodszych. Pierwsza wizyta u ortopedy powinna się odbyć kilka tygodni po narodzinach.
Przed spotkaniem ze specjalistą warto przygotować dokumentacje z poprzednich badań. Na wizytę zwykle czeka się od kilku dni do kilku tygodni.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę u ortopedy wynosi 141 dni.
Aktualnie w Poznaniu jest 30 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia przyjmuje ortopeda.
Tak. W województwie Wielkopolskim jeszcze są 83 ośrodki, w których przyjmuje ortopeda na NFZ.