Oddział chirurgiczny w Lublinie oferuje usługi nie tylko z zakresu chirurgii ogólnej. Ta gałąź medycyny zawiera w sobie np. specjalizację narządową. W jej obrębie rozróżnia się chirurgię naczyniową, szczękowo-twarzową, stomatologiczną, klatki piersiowej, układu nerwowego czy pokarmowego. Wewnątrz konkretnych działów wyodrębnione są chirurgia onkologiczna, urazowa, ortopedyczna i transplantologia.
Poza udzielaniem specjalistycznej pomocy z zakresu chorób i wypadków na oddziale chirurgicznym wykonywane są otwory do dializ, a także rekonstrukcje kończyn i narządów na skutek odniesionych zranień. Widać więc, że personel tego konkretnego oddziału musi mieć pełną wiedzę praktyczną i teoretyczną z praktycznie wszystkich dziedzin medycyny.
Na oddziale chirurgicznym dokonywane są zabiegi i operacje pacjentów, którzy zmagają się z chorobami rakowymi. W tym celu lekarze specjaliści posługują się najnowocześniejszymi narzędziami, do których należą noże ultradźwiękowe, staplery czy urządzenia laparoskopowe. Dzięki ich zastosowaniu eliminuje się np. upływ krwi.
Termin "chirurgia" wielokrotnie kojarzy się chorym z chirurgią ogólną. Jednak specjaliści mający wykształcenie chirurgiczne są obecni na różnych oddziałach szpitalnych. Ich działania mają na planie pozbycie się z organizmu patologicznych zmian powstałych na skutek chorób, nowotworów czy wypadków. Oddziały chirurgiczne z Lublina realizują zabiegi i operacje, honorując ubezpieczenie NFZ.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę na oddziale chirurgicznym wynosi 234 dni.
Aktualnie w Lublinie jest 10 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: oddział chirurgiczny.
Tak. W województwie Lubelskim jeszcze są 23 ośrodki, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: oddział chirurgiczny.