Gastroenterolog specjalizuje się w leczeniu przypadłości układu pokarmowego, a ponadto zmian nowotworowych narządów wchodzących w jego skład. W planie objęcia chorego najrzetelniejszą formą opieki może przepisać różne badania diagnostyczne – obrazowe i laboratoryjne. Jednym z nich są oględziny przełyku fachowo określane gastroskopią. Podczas tego badania mogą zostać przeprowadzone korekty funkcjonowania tego zakresu układu pokarmowego, by poprawić jego działanie. Dla pewnej ilości badanych czynność ta może wiązać się z odczuciem dyskomfortu.
Zaburzenia układu pokarmowego są jednymi z nagminnie występujących komplikacji zdrowotnych w społeczeństwie. Osoby chore z powodu przemian zachodzących w jelitach, żołądku, przełyku, drogach żółciowych, odbycie czy hormonach trawiennych są delegowane dla przykładu na oddział gastroenterologiczny we Wrocławiu. Placówki w we Wrocławiu udzielają usługi specjalistyczne na zasadzie umowy z NFZ.
Innym zabiegiem, z którego znany jest oddział gastroenterologiczny we Wrocławiu, jest kolonoskopia. To badanie pozwala na sprawdzenie dolnej części układu pokarmowego poprzez odpowiedni sprzęt badawczy wprowadzany przez odbyt pacjenta. Dużą zaletą tego procesu jest możliwość wyeliminowania drobnych zmian wewnętrznych np. polipów jelita grubego. W zamiarze właściwego procesu badania i optymalnego komfortu konieczne jest wyeliminowanie wszelkich resztek pokarmowych występujących w jelicie grubym.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę na oddziale gastroenterologicznym wynosi 282 dni.
Aktualnie we Wrocławiu jest 5 placówek, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: oddział gastroenterologiczny.
Tak. W województwie Dolnośląskim jeszcze są 2 ośrodki, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: oddział gastroenterologiczny.