Warto przyjrzeć się obszernej gamie badań i sposobów działania, jakie świadczy oddział chorób płuc w Lublinie. Należą do nich sposoby radiologiczne, bakteriologiczne, czynnościowe i bronchoskopowe. Lekarze specjaliści posługują się dodatkowo tomografią komputerową w celu rozpoznawania chorób u osób dorosłych i dzieci. Głównie leczonymi chorobami na oddziale są: nowotwory płuc, astma oskrzelowa, sarkoidoza, zapalenie płuc i ropnie płucne.
Chorzy skarżący się na niedomagania i choroby powiązane z oddychaniem mogą zgłosić się na oddział chorób płuc z Lublina. Udzielana jest tam pomoc z dziedziny pulmonologii. To dziedzina medycyny zajmująca się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem wszelkich zmian w organach uczestniczących w wymianie gazowej organizmu, w tym zmian rakowych. Proces oddychania i właściwej saturacji krwi jest zasadniczy do podtrzymywania prawidłowego funkcjonowania organów wewnętrznych i zachowania właściwego zdrowia fizycznego.
Którykolwiek oddział pulmonologii w Lublinie posiada wyspecjalizowaną kadrę pracowników, którzy zdecydowani są udzielić pomocy lekarskiej. Jeżeli pacjent doświadcza zmiany zachodzące w sposobie oddychania, może postarać się o przyjęcie na oddział. W tym punktu powinien udać się do lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty np. pulmonologa. W szczególności trzeba przyjrzeć się następującym objawom: płytki oddech, uczucie zmęczenia bez wysiłku fizycznego, ból podczas oddychania, wydobywające się dźwięki podczas oddychania, sinienie ust i okolicy oczu. Także osoby, które nałogowo palą papierosy lub są narażone na obcowanie w dymie tytoniowym, mogą skorzystać z wizyty.
Średni czas oczekiwania na pierwszą wizytę na oddziale chorób płuc wynosi 6 dni.
Aktualnie w Lublinie są 4 placówki, w których w ramach opieki zapewnianej przez Narodowy Fundusz Zdrowia udzielane jest świadczenie: oddział chorób płuc.
Tak. W województwie Lubelskim jeszcze jest 12 ośrodków, w których na NFZ udzielane jest świadczenie: oddział chorób płuc.