Placówki proponujące rehabilitacje neurologiczne w warunkach stacjonarnych w Mazowieckim przyjmują także chorych, u których powikłania układu neurologicznego zaszły pod wpływem incydentów komunikacyjnych. Powrót do kondycji jest zależny od poziomu zaawansowania uszkodzeń ciała, a kuracja kształtowana do poziomu pacjenta i czynionych przez niego postępów. Pod wpływem wieku, stadium dysfunkcji czy zakresu zaawansowania obrażeń, osoby są klasyfikowane do odrębnych grup rehabilitacyjnych.
Potrzebę korzystania z placówek, w jakich dostępna jest terapia neurologiczna w realiach stacjonarnych z Mazowieckiego, mają chorzy po odbytych chorobach układu neurologicznego. Przeważnie są to osoby po udarach mózgu, doznające obrażenia czaszkowo-mózgowe, chorobę Parkinsona czy zaawansowane stwardnienie rozsiane. Zarazem wymagają oni także całodziennej opieki ze strony wyspecjalizowanego personelu medycznego.
Zastosowanie podziału na różne grupy zapewnia przystosowanie kuracji do wszystkich jej uczestników i efektywne monitorowanie ich potrzeb i postępów. Następnym elementem jest wykorzystanie różnorakiej długości dokonywanych zajęć, które wahać się mogą w przedziale pomiędzy 6 a 16 tygodni. Elementy podejmowanej terapii w danej instytucji są dokonywane na podstawie świadczenia NFZ. Umożliwia to chorym będącym w groźnym stanie zdrowia korzystanie bezpłatnej rehabilitacji i sukcesywny powrót do zdolności fizycznej i emocjonalno-psychicznej.