Jaskra to schorzenie oczu, które prowadzi do postępującego i nieodwracalnego uszkodzenia nerwu wzrokowego, a nieleczone - nawet do utraty wzroku. Dlatego warto skorzystać z bezpłatnych badań przesiewowych w kierunku jaskry.

Według szacunków ekspertów, na jaskrę choruje w Polsce 800 tys. osób, a zaledwie 65 tysięcy zdaje sobie z tego sprawę, ponieważ schorzenie najczęściej rozwija się bezobjawowo. Na świecie choroba dotyka ok. 70 milionów ludzi, a kilka milionów z nich straciło wzrok z powodu jaskrowego zaniku nerwu wzrokowego.

Po pierwsze: zbadaj ciśnienie w gałce ocznej

Pierwsze objawy jaskry mogą wystąpić w postaci: pogorszenia ostrości widzenia, bólu głowy lub silnego bólu oka połączonego z jego zaczerwieniem i poszerzeniem źrenicy (wywołany wzrostem ciśnienia wewnątrz gałki ocznej).

Jednak u większości chorych schorzenie można wykryć odpowiednio wcześnie dzięki specjalistycznym badaniom diagnostycznym. Podstawowym badaniem jest sprawdzanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej; to jego podwyższenie jest jedną z głównych przyczyn jaskry. U zdrowego człowieka ciśnienie to powinno wynosić od 9 do 21 mm Hg.

Inne objawy, które mogą wystąpić, to: mroczki, ubytki i zawężenie widzianego obszaru, a także zmiany w wyglądzie nerwu wzrokowego, takie jak zawężenie pierścienia nerwowo-siatkówkowego i poszerzenie zagłębienia na tarczy nerwu wzrokowego.

Kto powinien się przebadać

Czynniki, które powinny skłonić pacjenta do wizyty u okulisty w celu badania w kierunku jaskry, to m.in. przypadki jaskry w rodzinie, wiek po 35. roku życia, niskie ciśnienie ogólne krwi, zaburzenia gospodarki tłuszczowej (hipercholesterolemia/hiperlipidemia), zbyt intensywnie leczone nadciśnienie krwi, migreny, objawy naczynioskurczowe (stale zimne stopy i dłonie), podwyższony poziom ciśnienia w oku, krótkowzroczność.

Z programu badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania jaskry skorzystać mogą osoby w wieku powyżej 35 lat, które nie były diagnozowane w ciągu ostatnich 24 miesięcy w kierunku jaskry, lub osoby, u których już wcześniej wykryto jaskrę.

Podczas wizyty lekarz okulista przeprowadza z pacjentem wywiad w kierunku jaskry, wykonuje badanie okulistyczne przedniego i tylnego odcinka gałki ocznej z dokładną, stereoskopową oceną tarczy nerwu wzrokowego, badanie ciśnienia śródgałkowego oraz badanie kąta przesączania.

Na tej podstawie lekarz podejmuje decyzję; jeżeli wynik badań jest prawidłowy lekarz poprosi o zgłoszenie się do kontroli po 24 miesiącach. Gdy wynik wskazuje na nieprawidłowości, lekarz może skierować pacjenta na dalsze badania diagnostyczne lub rozpoczyna leczenie.

Choroba cywilizacyjna

Jaskry nie można cofnąć, ale udaje się ją spowolnić, a nawet zatrzymać. Jej wczesne wykrycie i prawidłowe monitorowanie oraz leczenie daje szanse na zachowanie użytecznej ostrości wzroku.

Jaskrę leczy się głównie farmakologicznie, jednak gdy ta metoda nie jest skuteczna, stosowane jest leczenie laserowe lub chirurgiczne.

Ze względu na częstość występowania, a także niepomyślne rokowania nieleczonej jaskry, uznawana jest ona na chorobę cywilizacyjną.

Możesz ocenić ten artykuł: