W ciąży pozamacicznej, inaczej ektopowej, zarodek umiejscawia się i rozwija w nieprawidłowym miejscu - poza macicą. Taka ciąża nie ma szans na prawidłowy przebieg. Często w początkowej fazie ciąża rozwija się bez niepokojących objawów, jednak może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu kobiety.

Znajdź placówki:
Poradnia chirurgii ogólnej na NFZ
Poradnia kardiochirurgiczna na NFZ
Poradnia chirurgii onkologicznej na NFZ

Zapłodniona komórka jajowa zanim dotrze do macicy, zagnieżdża się w szyjce macicy, jajowodzie, jajniku lub wnętrzu otrzewnej.

Zdecydowana większość ciąż pozamacicznych rozwija się w jajowodzie, a tylko niewielki odsetek - w obrębie jajnika lub jamy brzusznej. W przypadku ciąży rozwijającej się w jajowodzie może dojść do poronienia, ale także do pęknięcia jajowodu przebiegającego z objawami wstrząsu.

Czynniki ryzyka ciąży pozamacicznej

Według prof. Macieja Jóźwika z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, ciąże pozamaciczne zdarzają sie coraz częściej, a sprzyjają temu stany zapalne przydatków, zabiegi chirurgiczne, patologie jajników.

Ciąża pozamaciczna częściej występuje u kobiet, które mają problem z drożnością jajowodów, przeszły operacje jajowodów, przeszły zakażenie chlamydiami, ciąża powstała w wyniku technik wspomaganego rozrodu lub gdy poprzednia ciąża także była pozamaciczna.

W początkowej fazie ciąża pozamaciczna nie daje żadnych charakterystycznych objawów. Może przebiegać jak ciąża fizjologiczna czyli następuje zatrzymanie miesiączki, kobieta odczuwa mdłości, ogólne osłabienie organizmu, kobieta jest szczególnie wyczulona na zapachy. Ciąża może też przebiegać zupełnie bezobjawowo.

Jak rozpoznać ciążę pozamaciczną

Niepokojącym sygnałem jest pojawienie się silnego bólu brzucha, zwykle po jednej stronie, a także krwawienia z dróg rodnych (o innym charakterze niż ewentualna miesiączka). Wówczas kobieta powinna zgłosić się do lekarza, aby ten sprawdził przyczynę i postawił diagnozę.

Także gdy test ciążowy wykaże ciążę w 6-8 tygodniu, ale badanie USG nie potwierdzi zarodka w macicy, warto sprawdzić, czy nie doszło do zagnieżdżenia się zarodka np. w jajowodzie.

Jeżeli dodatkowo u kobiety pojawią się bladość, zimne poty, mroczki przed oczami, szum w uszach, spłycony oddech, spadek ciśnienia tętniczego, przyspieszone bicie serca lub nawet omdlenie, mogą one świadczyć o rozwijaniu się wstrząsu. Dochodzi do niego, ponieważ organizm kobiety identyfikuje zarodek jako zagrożenie i komórki odpornościowe uruchamiają mechanizmy w celu zniszczenia zagrożenia. Może dojść także do pęknięcia jajowodu i krwawienia do wewnątrz otrzewnej.

Wstrząs może zagrażać zdrowiu, a nawet życiu kobiety jeżeli nie otrzyma ona na czas odpowiedniej pomocy.

Leczenie

Ciąża pozamaciczna nie ma szans na prawidłowy rozwój, więc wskazane jest jej usunięcie.

O metodzie leczenia ciąży pozamacicznej decyduje lekarz. We wczesnym etapie ciąży pozamacicznej lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne, które wywoła samoistne poronienie.

Gdy ciąża jest już bardziej zaawansowana lub doszło już do pęknięcia jajowodu, można zastosować metodę laparoskopową lub zabieg chirurgiczny, aby usunąć zarodek. Niekiedy może dojść do takiego uszkodzenia jajowodu, że konieczne jest jego usunięcie.

Na świecie zdarzały się pojedyncze przypadki ciąży pozamacicznej, która została donoszona do 20-30 tygodnia i zakończyła wydobyciem dziecka.

Możesz ocenić ten artykuł: