Z bezsennością zmaga się wiele osób. Na ogół problemy ze snem są przejściowe, ale zdarza się, że trwają one przez długi czas. Bezsenność może mieć rozmaite przyczyny i czasem wystarczy lepiej wietrzyć pokój, w którym się śpi, lub zmienić łóżko, jednak niekiedy konieczne jest zgłoszenie się do lekarza specjalisty i zrobienie badań. Z tego artykułu dowiesz się, co może powodować bezsenność i co robić, gdy nie można zasnąć.
Częste przyczyny bezsenności
W dzisiejszych czasach mnóstwo osób skarży się na problemy z zasypianiem. Jeśli przed zaśnięciem długo przewracasz się z boku na bok, a gdy już uśniesz, wybudzasz się i trudno jest Ci wrócić do snu, to musisz zastanowić się, jak poprawić jakość swojego nocnego wypoczynku. Szybkie tempo życia, nadmiar obowiązków i stres sprawiają, że gorzej się wysypiamy. Gdy człowiek czuje się zagrożony, to śpi niespokojnie, ponieważ staje się bardziej czujny. Zaśnięcie utrudniają także na przykład napięcia w ciele, hałas, światło dochodzące z ulicy czy pełny żołądek. Pamiętaj też o tym, że na krótko przed snem nie powinno się robić intensywnego treningu, który uniemożliwia wyciszenie się. Przyznajesz, że Twój dobowy rytm jest rozregulowany? Aby lepiej spać, postaraj się, aby różnica między godzinami wstawania nie była większa niż około 120 minut. Zanim wypracujesz nawyki, które pozwolą Ci zapomnieć o bezsenności, wypróbuj lek na bezsenność z doksylaminą.
Jakie choroby mają związek z bezsennością?
W niektórych przypadkach bezsenność może być objawem choroby. Problemów z zasypianiem, a także z budzeniem się w nocy doświadczają osoby zmagające się ze chorobami układu pokarmowego lub oddechowego, np. astmą, a także Ci, którzy mają reumatyzm, częstomocz, nadczynność tarczycy albo bezdech. Przewlekła bezsenność to także utrapienie kobiet i mężczyzn z depresją i różnymi zaburzeniami psychicznymi. Trudności z zasypianiem doświadczają też osoby z nadciśnieniem tętniczym. Jeśli nie zmagasz się jednak z bezsennością będącą przejawem choroby wymagającej leczenia pod nadzorem specjalisty, możesz sięgnąć po lek na sen bez recepty.
Walka z bezsennością nie musi być trudna
Na ogół bezsenność jest problemem przejściowym, z którym można sobie dość łatwo poradzić. Zmiana codziennych nawyków, uregulowanie swojego rytmu dnia, uprawianie sportu przed nastaniem wieczoru i unikanie stresu to sposoby na zwyciężenie tego przeciwnika. Lubisz spać w pomieszczeniu, w którym jest ciepło i rzadko je wietrzysz? Zmień ten nawyk, a być może zauważysz, że łatwiej jest Ci zasnąć. Nie próbuj zasnąć na siłę i nie kładź się wcześniej, aby dłużej spać. Zmuszanie się do snu może przynieść odwrotny skutek! Masz w zwyczaju wypić kieliszek wina wieczorową porą? Zapomnij o alkoholu przed snem, jeśli naprawdę chcesz poprawić jakość swojego snu. Przyznajesz, że zdarza Ci się ucinać sobie drzemki w ciągu dnia? Miej na względzie to, że mogą one negatywnie wpływać na Twój nocny wypoczynek.
Jeżeli chcesz wyciszyć się przed położeniem się do spania i zasypiać szybciej, wypróbuj leki na sen, które działają szybko. Zanim zdecydujesz się na stosowanie jakiegokolwiek preparatu na bezsenność, zapoznaj się jednak z ulotką załączoną do opakowania przez producenta.
Komentarze (0)